Elszállt egy trafó a "szélben". [ Fun, FreeBSD ]

Fórumok

Halihó :-)

Fun témába illik a történet, már röhögök rajta meg magamon is. A tárgy ihletét adó zene:
https://www.youtube.com/watch?v=99j_BsYX55k

Természetesen FreeBSD-vel körítve. Mint azt láthattátok, eléggé rámozdultam.

Volt az a telepítő szkriptes agymenésem. Végül is azzal tudtam csiholni egy nagyon pöpec Plasma5-ös környezetet. Majd egy külön blogban talán részletesen leírom, hogy milyen bajaim voltak. Különböző telepítő metódusokkal.

Na lényeg a lényeg, hogy állítólag. A Midnight Commander futásával kapcsolatban akadtak problémák a FreeBSD 14.1 kiadás után. Itt írnak róla, megoldás is van.
https://npulse.net/en/blog/130-freebsd-14-fresh-install-breaks-mc-(midnight-commander)-subshell-support

Rápróbáltam a megoldásként mutatott módosításra. Nyomtam egy reboot-ot, majd boot közben áramszünet. Akksi természetesen kuka. Direkt töltőről megy a ZBook-om már egy hónapja legalább. Meghalt az akku szinte egyik napról a másikra. Mindegy. Asztali gépként használom egy nagyobb monitorral, amúgy is.

Az elszállt trafó:
Tőlünk nem messze, talán két utcányira, mint utólag kiderült. Elpukkant egy trafó. Ezt "Mi" úgy vettük észre, hogy áramszünet. Kiballagtam a óraszekrényhez és látván, hogy 2db C25-ös kismegszakító az off. Az egyik közvetlen az óra mellett, a másik meg a fölötte lévő sorban. Visszanyomtam és lőn delej. Örültünk, kb. 10 percig. Megint áramszünet, ekkor már nem volt "lenyomva" semmi. 
Na itt már nagy a baj, gondoltam. Falusi hírmondó végigpásztáz. Már rikácsolta a jónép, hogy mi a helyzet és mire lehet számítani. Jól van na, majd ha lesz áram. Folytatom a projektet.

Lett áram, éjjel 11-re ( éjfélre ígérték ). Jól van.

Na igen ám, de a Zbook-on nem világít a töltő port mellett a picike led. Ez pedig eddig piciny fényével jelezte, hogy ugyan akksi "no", de hálózatról tudunk kendácsolni.

Végig néztem még pár dugaljat a házban, hátha. Mert ugye egy trafó az azért elszállt és ilyenkor fura dolgok történhetnek. Minden más működik a házban, semmi nem szállt el a trafóval. Ez mondjuk fasza.

Igen, ám.

Jó, rekkenő hőség. Igazi kánikula volt az nap. Az első áramszünet előtt nem sokkal, becsuktam a garázskaput. Ne nyitott ajtónál jöjjön valami ítéletidő. Belekap a viharos szél, ecetera.
Majd másnap reggel, hajnalban. Mikor kellemes volt már az idő. Engem meg felevett a fene hajnal 4-kor. Mondom magamban, felnyitom a garázskaput. Hadd szellőzzön, meg úgy is nem soká, megyek a boltba. Nyomom a távirányítót nem működik. Hinnye, na ezzel most nem foglakozom, kiakasztottam manuálisra és csókolom.

Napközben odaértem, hogy ránézzek. A kapunyitó motornak van egy kis kitekerhető üveg biztije. Na az el volt szállva. Ettől nem mehet, az biztos. Kicseréltem, azzal se megy. Ekkor már kezdtem morcos lenni.
Most várom a szerelőt, aki ránéz a motoromra.
 

A ZBook-ot lecsekkoltam egy szerényebb teljesítményű töltővel. Hirtelen honnan kapjak le egy ZBook töltőt?
A töltő port melletti led kigyulladt, ebből gondolom, hogy a noti maga nem sérült. Csak a töltője.
Bár ez gyengécske töltő nem bírta megszólítani a batár i7-es konfigot.

Ennek reményében már berendeltem egy gyári töltőt hozzá.

Aztán, hogy az mc hogyan muzsikál, az még napok kérdése. Mire megjön a töltő és le tudom csekkolni a módosításokat.

Szóval egy trafó elvitt egy notitöltőt és egy garázskapu motort. Fasza.

:-)

Hozzászólások

A kapunyitó motornak van egy kis kitekerhető üveg biztije. Na az el volt szállva. Ettől nem mehet, az biztos. Kicseréltem, azzal se megy. Ekkor már kezdtem morcos lenni.

Ha szerencséd van csak valami varisztor fingott be rajta. Bár a szerelők legtöbbje nem javít panel szinten.

Ha szerencséd van csak valami varisztor fingott be rajta.

Amikor a varisztor kifingig, általában átmegy rövidzárba. Amikor kicserélte a biztit talán ki is derült. (Ha nem ment ki a bizti megint akkor nem varrisztor, ha kiment akkor varrisztor vagy más.) Nem nagy kihívás a kapunyitók elektronikáját javítani. Mechanikát meg lehet venni tipusfüggően oktotrade.hu, kapu24.hu, paku.hu stb. 

A csere bizti "túlélte". Visszaraktam a másik motorba, az megy rendesen. Az a motor ép ki volt húzva, mert baj van a mozgató mechanikával és kézzel csukjuk-nyitjuk. Ez most épp szerencse. :-) A prückös motornak van egy enyhe amperszaga, a másiknak nincs. Belül nem látok égést, a nyákot nem fordítottam ki, csak belenéztem.

Jön ma hozzám villanyszerelő is. Klímát akarok szereltetni, annak kell némi előkészület. Valóban megfordult az én fejemben is még valami kiegészítő védelem ilyen esetekre. Szerencsére a garázs betápja, teljesen külön szálon van a háztól. Köszi a tanácsot.

Ez annyiból fura, hogy én használtam OpenBSD alatt is mc-t ksh shellel, meg most Arch alatt is kipróbáltam az mc-t szigorúan POSIX-minimalizmusra épülő Dash shellel, és simán viszi az mc, ráadásul FreeBSD-n is, ahol én mindig is /bin/sh-t választottam, rémlik, hogy nem volt problémám.

Kicsit ez nekem bullshitnek, implementációs hibának tűnik, mert mennie kéne az mc-nek ksh-kompatibilis shellekkel. Tuti valamit a FreeBSD-sek qrtak el fordításkor vagy patcheléskor az mc-ben, valamit rosszul állítottak be, nem linkeltek a binárisba. Jelentsd bugként, addig is nem muszáj csh-t használni, nem vagy ahhoz kötve, mert telepítéskor default csak sh, csh van, feltelepíthetsz akármilyen shellt, Bash, zsh, Dash, vagy amit akarsz.

Látom egyébként több topikban, hogy kínlódsz ezzel a FreeBSD projekttel, de csak hajrá, ne add fel! Ki fogod tapasztalni a dolgokat, ahogy oldod meg őket, szakmai fejlődés csak belefektetett munkával, tanulással van. Utána, ha megismered a rendszert, onnan már nem nehéz, csak elsőre, 0 tapasztalattal tűnik akkora szívásnak, meg lehetetlenségnek. Ez mindennel így van, Linux, vi/vim, programozás, stb.. Elismerem, hogy nehéz így, hogy még a trafó is ellened dolgozik, lövögeti ki alólad az eszközöket, de ne hagyd, hogy ez megtörjön.

Még fogsz vele szívni, ahogy csinálod a dolgokat, meg linuxos reflexek mentén ütközöl bele a különbségekbe, nincs /sys, nincs /proc, nincs lsblk, blkid, free, nincs watch, stb., persze mindig van helyettük megoldás, ami vagy tradicionális, vagy utólag feltelepítheted, pl. docker helyett jails, KVM helyett bhyve, stb.. Nem teljesen olyanok azért a BSD-k mint a Linux, de valami megoldást mindig kínálnak, csak utána kell olvasni. Plasma5 helyett is inkább valami kisebb, X-es ablakkezelőt ajánlok, a BSD-knek az a lényege, hogy tradicionálisabb, konzervatívabb unixos megoldásokra épülnek, meg szigorúbb POSIX kompatibilitásra, és tolják benne a GNU-s és Red Hat-es reformokat (GRUB, systemd, Pulseaudio/Pipewire, Bluez, Wayland, persze utóbbi kicsiholható, csak hát minek). Minimalistább rendszer, kisebb kódbázis, de cserébe az erőforrásigénye, komplexitása is kisebb, én pl. először én is hátra estem a székkel, mikor láttam, hogy a BSD-k konzolon ilyen 30-40 megákat, X-es WM alatt ilyen 85 megákat esznek, ilyen értékek a Linuxra max. a 90-es években volt utoljára jellemző.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Biztos a legfrissebb verzióra váltáskor van bibi. Volt több olyan telepítésem, amikor nem csináltam freebsd-update fetch és freebsd-update install párost. Akkor nem volt baj az mc-vel FreeBSD-n meg GhostBSD-n sem és Nomad-on sem.

Nem tudom, hogy mi az oka nálam ennek a bekattanásnak a FreeBSD-re. Azt már látom, hogy amire nekem kéne, azt kb.90%-ban hozza. Na nem mintha a Linux-al bajom lenne. A Debian-Plasma rendszerem probléma mentes.

:-)

Közben javítom magam, mert mégse jó nálam se. Múltkor /bin/dash alól futtattam mc-t, de most úgy próbáltam, hogy a SHELL="/bin/dash" mc formában futtattam, és nálam is beáll, lefagy, úgy kell kilőnöm kézzel a terminált, tty alatt se jó. Fura, mert tisztán emlékszem, hogy OpenBSD alatt meg jó volt egy 1-2 éve.

Ez valami új bug lehet az mc-ben. Egyébként csak ezért ne állítsd át a usered shelljét, bőven elég ha csinálsz egy alias-t mc-re, hogy SHELL="/bin/csh" mc formában fusson.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)