Halihó :-)
Fun témába illik a történet, már röhögök rajta meg magamon is. A tárgy ihletét adó zene:
https://www.youtube.com/watch?v=99j_BsYX55k
Természetesen FreeBSD-vel körítve. Mint azt láthattátok, eléggé rámozdultam.
Volt az a telepítő szkriptes agymenésem. Végül is azzal tudtam csiholni egy nagyon pöpec Plasma5-ös környezetet. Majd egy külön blogban talán részletesen leírom, hogy milyen bajaim voltak. Különböző telepítő metódusokkal.
Na lényeg a lényeg, hogy állítólag. A Midnight Commander futásával kapcsolatban akadtak problémák a FreeBSD 14.1 kiadás után. Itt írnak róla, megoldás is van.
https://npulse.net/en/blog/130-freebsd-14-fresh-install-breaks-mc-(midnight-commander)-subshell-support
Rápróbáltam a megoldásként mutatott módosításra. Nyomtam egy reboot-ot, majd boot közben áramszünet. Akksi természetesen kuka. Direkt töltőről megy a ZBook-om már egy hónapja legalább. Meghalt az akku szinte egyik napról a másikra. Mindegy. Asztali gépként használom egy nagyobb monitorral, amúgy is.
Az elszállt trafó:
Tőlünk nem messze, talán két utcányira, mint utólag kiderült. Elpukkant egy trafó. Ezt "Mi" úgy vettük észre, hogy áramszünet. Kiballagtam a óraszekrényhez és látván, hogy 2db C25-ös kismegszakító az off. Az egyik közvetlen az óra mellett, a másik meg a fölötte lévő sorban. Visszanyomtam és lőn delej. Örültünk, kb. 10 percig. Megint áramszünet, ekkor már nem volt "lenyomva" semmi.
Na itt már nagy a baj, gondoltam. Falusi hírmondó végigpásztáz. Már rikácsolta a jónép, hogy mi a helyzet és mire lehet számítani. Jól van na, majd ha lesz áram. Folytatom a projektet.
Lett áram, éjjel 11-re ( éjfélre ígérték ). Jól van.
Na igen ám, de a Zbook-on nem világít a töltő port mellett a picike led. Ez pedig eddig piciny fényével jelezte, hogy ugyan akksi "no", de hálózatról tudunk kendácsolni.
Végig néztem még pár dugaljat a házban, hátha. Mert ugye egy trafó az azért elszállt és ilyenkor fura dolgok történhetnek. Minden más működik a házban, semmi nem szállt el a trafóval. Ez mondjuk fasza.
Igen, ám.
Jó, rekkenő hőség. Igazi kánikula volt az nap. Az első áramszünet előtt nem sokkal, becsuktam a garázskaput. Ne nyitott ajtónál jöjjön valami ítéletidő. Belekap a viharos szél, ecetera.
Majd másnap reggel, hajnalban. Mikor kellemes volt már az idő. Engem meg felevett a fene hajnal 4-kor. Mondom magamban, felnyitom a garázskaput. Hadd szellőzzön, meg úgy is nem soká, megyek a boltba. Nyomom a távirányítót nem működik. Hinnye, na ezzel most nem foglakozom, kiakasztottam manuálisra és csókolom.
Napközben odaértem, hogy ránézzek. A kapunyitó motornak van egy kis kitekerhető üveg biztije. Na az el volt szállva. Ettől nem mehet, az biztos. Kicseréltem, azzal se megy. Ekkor már kezdtem morcos lenni.
Most várom a szerelőt, aki ránéz a motoromra.
A ZBook-ot lecsekkoltam egy szerényebb teljesítményű töltővel. Hirtelen honnan kapjak le egy ZBook töltőt?
A töltő port melletti led kigyulladt, ebből gondolom, hogy a noti maga nem sérült. Csak a töltője.
Bár ez gyengécske töltő nem bírta megszólítani a batár i7-es konfigot.
Ennek reményében már berendeltem egy gyári töltőt hozzá.
Aztán, hogy az mc hogyan muzsikál, az még napok kérdése. Mire megjön a töltő és le tudom csekkolni a módosításokat.
Szóval egy trafó elvitt egy notitöltőt és egy garázskapu motort. Fasza.
:-)
Hozzászólások
Ha szerencséd van csak valami varisztor fingott be rajta. Bár a szerelők legtöbbje nem javít panel szinten.
Amikor a varisztor kifingig, általában átmegy rövidzárba. Amikor kicserélte a biztit talán ki is derült. (Ha nem ment ki a bizti megint akkor nem varrisztor, ha kiment akkor varrisztor vagy más.) Nem nagy kihívás a kapunyitók elektronikáját javítani. Mechanikát meg lehet venni tipusfüggően oktotrade.hu, kapu24.hu, paku.hu stb.
A csere bizti "túlélte". Visszaraktam a másik motorba, az megy rendesen. Az a motor ép ki volt húzva, mert baj van a mozgató mechanikával és kézzel csukjuk-nyitjuk. Ez most épp szerencse. :-) A prückös motornak van egy enyhe amperszaga, a másiknak nincs. Belül nem látok égést, a nyákot nem fordítottam ki, csak belenéztem.
Hát akkor szerencséd van, van egy tartalék motor. Ki tudod cserélni. Javasolnék egy SPD-t berakni. Ha rám halgatsz DEHN-t veszel, és ott is cserélhető betétest! És biztosítékot rakj elé 1F/3F hogy ha tönkremegy, legyen még áram a házban!
Jön ma hozzám villanyszerelő is. Klímát akarok szereltetni, annak kell némi előkészület. Valóban megfordult az én fejemben is még valami kiegészítő védelem ilyen esetekre. Szerencsére a garázs betápja, teljesen külön szálon van a háztól. Köszi a tanácsot.
Ez annyiból fura, hogy én használtam OpenBSD alatt is mc-t ksh shellel, meg most Arch alatt is kipróbáltam az mc-t szigorúan POSIX-minimalizmusra épülő Dash shellel, és simán viszi az mc, ráadásul FreeBSD-n is, ahol én mindig is /bin/sh-t választottam, rémlik, hogy nem volt problémám.
Kicsit ez nekem bullshitnek, implementációs hibának tűnik, mert mennie kéne az mc-nek ksh-kompatibilis shellekkel. Tuti valamit a FreeBSD-sek qrtak el fordításkor vagy patcheléskor az mc-ben, valamit rosszul állítottak be, nem linkeltek a binárisba. Jelentsd bugként, addig is nem muszáj csh-t használni, nem vagy ahhoz kötve, mert telepítéskor default csak sh, csh van, feltelepíthetsz akármilyen shellt, Bash, zsh, Dash, vagy amit akarsz.
Látom egyébként több topikban, hogy kínlódsz ezzel a FreeBSD projekttel, de csak hajrá, ne add fel! Ki fogod tapasztalni a dolgokat, ahogy oldod meg őket, szakmai fejlődés csak belefektetett munkával, tanulással van. Utána, ha megismered a rendszert, onnan már nem nehéz, csak elsőre, 0 tapasztalattal tűnik akkora szívásnak, meg lehetetlenségnek. Ez mindennel így van, Linux, vi/vim, programozás, stb.. Elismerem, hogy nehéz így, hogy még a trafó is ellened dolgozik, lövögeti ki alólad az eszközöket, de ne hagyd, hogy ez megtörjön.
Még fogsz vele szívni, ahogy csinálod a dolgokat, meg linuxos reflexek mentén ütközöl bele a különbségekbe, nincs /sys, nincs /proc, nincs lsblk, blkid, free, nincs watch, stb., persze mindig van helyettük megoldás, ami vagy tradicionális, vagy utólag feltelepítheted, pl. docker helyett jails, KVM helyett bhyve, stb.. Nem teljesen olyanok azért a BSD-k mint a Linux, de valami megoldást mindig kínálnak, csak utána kell olvasni. Plasma5 helyett is inkább valami kisebb, X-es ablakkezelőt ajánlok, a BSD-knek az a lényege, hogy tradicionálisabb, konzervatívabb unixos megoldásokra épülnek, meg szigorúbb POSIX kompatibilitásra, és tolják benne a GNU-s és Red Hat-es reformokat (GRUB, systemd, Pulseaudio/Pipewire, Bluez, Wayland, persze utóbbi kicsiholható, csak hát minek). Minimalistább rendszer, kisebb kódbázis, de cserébe az erőforrásigénye, komplexitása is kisebb, én pl. először én is hátra estem a székkel, mikor láttam, hogy a BSD-k konzolon ilyen 30-40 megákat, X-es WM alatt ilyen 85 megákat esznek, ilyen értékek a Linuxra max. a 90-es években volt utoljára jellemző.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Biztos a legfrissebb verzióra váltáskor van bibi. Volt több olyan telepítésem, amikor nem csináltam freebsd-update fetch és freebsd-update install párost. Akkor nem volt baj az mc-vel FreeBSD-n meg GhostBSD-n sem és Nomad-on sem.
Nem tudom, hogy mi az oka nálam ennek a bekattanásnak a FreeBSD-re. Azt már látom, hogy amire nekem kéne, azt kb.90%-ban hozza. Na nem mintha a Linux-al bajom lenne. A Debian-Plasma rendszerem probléma mentes.
:-)
Közben javítom magam, mert mégse jó nálam se. Múltkor /bin/dash alól futtattam mc-t, de most úgy próbáltam, hogy a SHELL="/bin/dash" mc formában futtattam, és nálam is beáll, lefagy, úgy kell kilőnöm kézzel a terminált, tty alatt se jó. Fura, mert tisztán emlékszem, hogy OpenBSD alatt meg jó volt egy 1-2 éve.
Ez valami új bug lehet az mc-ben. Egyébként csak ezért ne állítsd át a usered shelljét, bőven elég ha csinálsz egy alias-t mc-re, hogy SHELL="/bin/csh" mc formában fusson.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Egyelőre a weboldali ajánlás működik, meg megérkezett a noti töltő is, ketyeg a ZBook. Majd ennek az alias-nak utána nézek, hogy pontosan hogyan csináljam. A Debianomra csináltam egyet a frissítésekre.