Álláskeresési tanácsok friss diplomás programtervező informatikus részére

Fórumok

Tapasztalataitokra, tanácsaitokra (esetleg állásajánlatra), lenne szükség!

A CV a következő összefoglaló bemutatkozást tartalmazza:

"
Diplomásként tanulmányaimat Egerben az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Programtervező Informatikus szakán végeztem 2023-ban. Egyetemi éveim alatt, de a későbbiekben is számos webalkalmazás szerver- és adatbázis infrastruktúrájának fejlesztésében vettem részt, ezáltal legtöbb tapasztalatomat a PHP nyelv területén szereztem, Java, C# és Python programozásban is rendelkezem megfelelő jártassággal, szakmai ismerettel. Gyakorlati képzésem keretében öt hónapot dolgoztam Olaszországban Laravel back-end fejlesztőként, melynek során egy szállásfoglaló webalkalmazással kapcsolatos programozási feladat munkálataival bíztak meg, melyet sikeresen megoldottam, a munkát határidőre befejeztem.
"

Angol: B2; Német A2 nyelvtudás
Szakirány Szoftverfejlesztő
Minősítés kitűnő

Egy ilyen kaliberű kezdő programozónak tudnátok hasznos tanáccsal szolgálni, hogy hol, hogyan kezdjen hozzá az álláskereséshez (azon túl, hogy elküldi az önéletrajzot az általa kiszemelt cégeknek)?
Milyen cégeket lenne érdemes megcélozni az álláskeresés során?
Milyen kompetenciákat lenne még érdemes fejleszteni az esélyek növelése érdekében?
Úgy egyáltalán: mit kellene ahhoz tenni, hogy kezdőként esély legyen elhelyezkedni a munkaerő piacon?

Plusz infó: Távolság, család nem köt, B kategóriás jogosítvány van, külföld is szóba jöhet.

Minden tanácsot köszönettel veszek, és hálásan köszönök!

 

Hozzászólások

ez mellett -> ezt én asap javítanám

Mivel az eredeti kérdés nem magamról szól (bár igaz, hogy ez lehet nem egyértelmű a megfogalmazásból), nekem meg f.gom sincs sem a Java-ról, sem a többiről, így igen, komolyan beírtam. Most töröltem.
Viszont így valójában fogalmam sincs mi volt a probléma az eredeti "ez mellett" bejegyzéssel. Mindenesetre köszönöm, hogy jelezted, és nem maradt így.

Igaz már jó pár éve volt, még nem volt se COVID, se háború, se AI, se recesszió, de az első komolyabb munkahelyemet úgy találtam, hogy még egyetem végén korrepetáltam egy srácot egy tárgyból. Miután sikeresen levizsgázott, megemlítette, hogy a cégnél, ahol dolgozik éppen fejlesztőt keresnek és látja, hogy nem vagyok teljesen hülye hozzá, nem volna-e kedvem jönni.

Nyilván egy kis szerencse is kell hozzá, de az egyetemi ismertségi kör egy kiindulási pont lehet.

külföld is szóba jöhet

Akkor ne tétlenkedj! Irány a Linkedin!

1, LinkedIn profilod van? Ha nincs legyen.

2, Hobbiprojekted van? Ha nincs legyen.

--

A negatívum az, hogy junior vagy, megszoptad, a jelenlegi piaci viszonyok között nem keresik a kezdőket, sőt, nem keresik az új embert se alapvetően, néhány hiányszakmát leszámítva (például "devops" és "security"), szóval amihez értesz, ahhoz kis túlzással mindenki ért.

Olvastam én is sok helyen hogy nem keresik a kezdőket. Ezt én alapvetően nem értem mert szerintem mindig is van az az ár/teljesítmény viszony ami mellett korrektül lehet alkalmazni valakit/bárkit. A (német) munkahelyemen pl. (kint) mindig vannak újak / trainee-k. Biztos nem keresik meg a világ pénzét de el tudják kezdeni építeni a karrierjüket.

Anno 10 éve nekem is volt többször full junior alkalmazottam nagyon pici pénzért, aztán volt aki egy év után elért 20% emelést mert nem volt valami nagy ász és volt aki 3x annyit keresett (majd egy év múlva megint 3x) mert irdatlan jó volt (tehetséges is és szorgalmas is) ment előre mint az állat.

Szerintem erre most is meg kéne legyen a lehetőség. El kell menni minimál pénzért juniornak bárhova. Egy év múlva már nem leszel teljesen junior.

Ott rontottad el hogy ezt a tapasztalatot (és kapcsolatrendszert) már az "egyetem" alatt meg kellett volna szerezni.

zászló, zászló, szív

Olvastam én is sok helyen hogy nem keresik a kezdőket. Ezt én alapvetően nem értem mert szerintem mindig is van az az ár/teljesítmény viszony ami mellett korrektül lehet alkalmazni valakit/bárkit.

Területfüggő, az a helyzet, hogy átlagos fejlesztésre az AI (esetemben JetBrains AI Assistant + GitHub Copilot) feljött arra a szintre, amit egy új junior tudna, ami munkát eddig kiadtam volna junior favágónak, hogy szopjon vele 2-4 órát, aztán nézzük át, hogy milyen faszságot sikerült a junior favágónak összeraknia, az most 2-3 perc és aztán ugyanúgy átnézem, hogy milyen faszságot sikerült az AI-nak összeraknia, de eléggé jól hozza a junior favágó tudásszintet, stílust és hibaarányt. A különbség annyi, hogy egy junior simán egy millióba fáj a cégnek, az AI meg 10+10 dollár havonta.

Anno 10 éve [...]

Na, ez az. Az utóbbi egy évről van kb. szó, egy-két éve az AI buta volt, most meg már elég okos.

El kell menni minimál pénzért juniornak bárhova. Egy év múlva már nem leszel teljesen junior.

Nulla pénzért se kell sokszor, nem tud versenyezni a havi 10 dollárokkal, pláne, hogy lefoglal senior embert, tehát teljesítményben negatívban van a cég. 22-es csapdája, hogy miből lesz majd senior, de annyi junior nem kell, amennyi belépne a piacra, a nagy részükből senior favágó lenne amúgy is, és senior favágók azok, akiknek a munkáját szintén elveszi majd az AI.

Ez egy ugyanolyan demografiai valsag, mint a nyugdijkerdes, csak kisebb volumenben. Egy ceg nem tudja megvaltani a vilagot, mert ha te ki is nevelsz 1-2 seniort, azert ugyanugy a teljes munkaeropiac fog versenyezni, mintha mas nevelne ki. Most mindenki arra var, hogy a masik nevelje ki az embert.

Nem. Nem demográfiai válság, csak a munkaerő gépesítése. Ahogy a szövőnők munkáját nagyrészt elvette a szövőgép, úgy például a fejlesztők munkáját elveszi az AI. Nem kell annyi alacsony hozzáadott értékű munkás, mint amennyi jelenleg a pályán van.

mivel ezt a baromságot már több helyen olvastam, írok rá valamit, mert most telt be a pohár :D

hogy átlagos fejlesztésre az AI (esetemben JetBrains AI Assistant + GitHub Copilot) feljött arra a szintre, amit egy új junior tudna

 

A junior az nem egy "eléggé hozzá nem értő", hanem tapasztalatlan. Nincs tapasztalata csapatmunkában, startupban, enterprise projektekben, profitorientált szervezeti működésben, szakmai együttműködésben, nagy projektekben, stb, stb. De nem azt jelenti, hogy "nem ért eléggé" ahhoz a technológiához, amire vállalkozik. Ha nem ért, ragassza le a seggét a pluralsight elé, és jelentkezzen újra. Akit kivált a copilot/AI assistant, az nem junior, hanem valami más, nem tudom mi, de ne vedd fel, akkor se ha csilliárd büdzséd van juniorra.

10/10

Ha tartós rendszert építesz és okos csapatot nevelsz, akkor száz kiadásban sem érheti baj; ha csak a gépekre hagyatkozol, akkor egyszer jól jársz, máskor rosszul; de ha sem a rendszer nem bírja a terhet, sem a csapat nem tanul a hibákból, akkor minden egyes kiadás kockázat.

mivel ezt a baromságot már több helyen olvastam, írok rá valamit, mert most telt be a pohár :D

Annyi baj legyen. Az IT melósok jelentős része balfasz, nem képes a fejlődésre, hiába dolgozik 25 éve a pályán, örök junior marad, képtelen az önálló munkára, nem tud önállóan tanulni és gyorsan felejt, legjobb esetben a medior szintre jut, ahol el lehet látni egy-két napnyi feladattal, de utána újra rá kell nézni, hogy irányban van-e még.

Akit kivált a copilot/AI assistant, az nem junior, hanem valami más, nem tudom mi, de ne vedd fel, akkor se ha csilliárd büdzséd van juniorra.

Az a helyzet, hogy az AI egy csomó favágó melót kivált és nem kell annyi ember a projektekre. Mivel most nincs sokkal több projekt, sőt, ezért nem kell annyi ember se, amennyi van, ezért leépítenek mindenhol is, ami miatt pont a junior nem kell és nem is fog kelleni, mert mire újra jönnek a projektek és kell az ember, addigra az AI még okosabb lesz és azokat fogják felvenni, akik okosabbak, mint az AI.

Leírtam már párszor: nincs szükség annyi új emberre, amennyi van és amennyi képződik, az iparban ez már régen megtörtént, hogy gépesítették a kékgalléros termelést. A valahányadik ipari forradalom közepén vagyunk, amikor a gépek elveszik a munkát és ez jelenleg az IT területén és a minden más területen az alacsony hozzáadott értékű fehérgalléros munkaköröket érinti leginkább. Kelleni fog junior, csak nem ennyi és nem azok, akik arra tették rá az életüket, hogy majd alacsony hozzáadott értékű munkát fognak végezni nyugdíjas korukig.

Ott hibádzik az ötlet (idehaza mindenképpen), hogy ha szart fizetésért felveteted magad valahova, akkor azzal bezártad magad a kalitkába. Ilyen éves 5-10%-os emeléseknél nagyon nagyon ritkán fogsz tudni többet kiharcolni. Még ha alulfizetett is voltál ezzel végig. Ez volt a cég haszna rajtad. Nálunk ha egy szarul fizető pozicióból mennél át 1 jobban fizetőbe, és átvenne az új főnök, a régi simán meg tudja akadályozni a dolgot. Illetve mivel a jelenlegi béred annyira szar, megintcsak egy másik nem publikus HR szabályzat miatt nem adhatnak neked ugyanannyit, mint az új pozicióban másnak járna. Mert csak. Ennyire támogatják nálunk a cégen belüli szabad mozgást. Egyik régi kolléga konkrét sztorija.

Bérfeszültséget meg megoldják azzal h. a HR-es picsák beleíratják a cég munkaszerződés template-jébe h. a dógozó kussoljon a fizetéséről a többi kollégája előtt, mert ez titoknak számít. Aztán persze a dógozó se hülye, saját érdeke h. legyen tisztában hol helyezkedik el a többiekhez képest, ezért aztán előbb-utóbb mindenki tisztában lesz a közvetlen környezete fizetésvel. Ahol nem, ott mamlasz emberek dolgoznak együtt, és a cég élvezi ennek az előnyét.

Ezért van az h. ha valaki egy konkrét cégnél akarja leélni az életét, de elbaszta évekkel korábban a bértárgyalását, akkor kullog a többiek mögött 5-10 év után is. Mert szimplán valami köcsög elbaszott HR rendelet miatt "nem adhatnak" (fordítás: nem akarnak neki adni és kényelmes ezzel megideologizálni) neki többet 10%-nál. Ilyenkor igenis el kell menni 1-2 évre a cégtől, aztán vissza. Ki kell nyomozni, h. mennyi idő után számít új embernek a visszatérő (általában 1 év nem szokott még elég lenni, pl. ha régi kolléga vissza akar ajánlani, 2 évnek el kell telnie h. megint kaphasson utánad fejpénzt). Akkor viszont már foghat vastagon a ceruza, és általában ilyenkor megadják amit kér az ember. Míg ha hülye / gyáva módon inkább maradsz végig állományban, röhögve visszatartják ugyanezt a pénzt tőled.

Nincs ebben semmi illegális, rengetegen csinálják. Nyilván rizikós, mert arra az 1-2 évre is találnod kell valami helyet ahova felvesznek, és lobbizni kell h. a régi helyeden is legyen ott üresedés v. új pozició kiírás amire le tudsz csapni és téged vesznek fel nem valaki mást.

Ott rontottad el hogy ezt a tapasztalatot (és kapcsolatrendszert) már az "egyetem" alatt meg kellett volna szerezni.

Hatalmas +1, a skill es a network pontosan ugyanolyan fontos.

Elso gyakornoki melom: diakszervezetben valaki munkat valtott, es beajanlott maga helyett.
Masodik gyakornoki melom: szerveztunk az egyetemen mindenfele karrier-bemutato programot, es jott a ceg eloadni, akikhez vegul en is atmentem
Elso reszmunkaidos, nem-gyakornoki melo: visszamentem az elso gyakornoki helyemre
Elso fulltime melom: nyari egyetemet szerveztunk, es ott tartott kurzust a cegtol valaki, aki szolt, hogy keresnek kb. olyan teruletre embert, ahol en is voltam
Masodik fulltime melom: szakiranyu tovabbkepzesen ismertem meg a leendo kollegakat:
Harmadik: A reszmunkaidos melobol a padtarsam beszelgetett rolam egy haverjaval egy uszodai oltozoban, hogy munkat keresek, es a leendo managerem hallotta oket, es odament elkerni a szamom (Zs., egy arany ember vagy!)
Negyedik: ezt en talaltam magamtol! :D
Otodik: Visszamentem a harmadikhoz
Stb.

Mindegyik helyen ugyanugy vegig kellett jarnom a felveteli procedurat, probaidot, stb., mint barki masnak, tehat a sajat skill kellett ahhoz, hogy bezsakoljam a lehetoseget, de a lehetoseget mindig a network hozta. Network = emberek, akik szivesen dolgoztak egyutt veled.

Erről eszembe jutott egy történet: egyetemi gólyatábor 2000-es évek elején. Megérkezés után betereltek mindenkit a szobákba, ott voltunk 10-12en leendő gólyák vadidegenekként, meg a hozzánk rendelt felsős "vigyázó" emberke. Volt ott 1 csávó, aki a többiek számára érthetetlen viselkedésével írta be magát mindenkinek a memóriájába (az enyémbe legalább is, mert többet az életben nem találkoztam vele utána). Kb. megérkezés és bemutatkozás után a velünk levő felsőéves kísérőt kb. letámadta, h. adja meg neki kik a "fontos emberek" az egyetemen. Konkréten elővett egy jegyzetfüzetet meg tollat, és írta volna amit hall. És ezt csinálta végig a 3-4 nap alatt, mindig amikor beszélgetős rész volt a programban, mindig neveket kérdezgette ott mindenki előtt nyilvánosan h. kivel kell összeismerkedni, kikkel kell jóban lenni. De ezt valami olyan idióta groteszk módon akarta kideríteni, nem vette észre magát h. mennyire röhejes a viselkedése. Legalábbis szerintem mindannyian ott vigyorogtunk egymással összenézve, mikor rá került a sor.

Azóta persze már átértékeltem a szituációt, és igazából neki volt igaza, . Csak ezt ott és akkor kicsit fogyatékosan kivitelezte. Mi meg naív tapasztalatlan elsősökként még nem éreztük át a networking fontosságát. Nem is lettem soha sem HK-s sem HÖK-ös, nem lettem kolis system admin / network admin, mert nem ismertem senki "fontos embert". Meg nem tudtam magamnak saját nagymonitort venni a hallgatóknak járó ösztöndíjpénzek késleletetett kifizetése előtt gyorsan megforgatásos kamatokból.

Imho nem volt igaza neki sem. A network szot en abban az ertelemben hasznalom, hogy olyan emberek, akikkel mar dolgoztam egyutt, elegedettek voltunk egymassal, es szivesen dolgoznank ujra egyutt. (Ezert nyilvan szolok nekik, ha van nalunk szamukra relevans nyitott pozi, es vice versa.)

Ez a bullshit networking, amit o muvel, nem jo semmire. Ilyen ismerosom nekem is van, aki betalal mindig, ha akar valamit, en udvariasan mondom, hogy meglatom, mit tehetek. Semmit. Nem is akarom ilyenhez adni a nevem.

Gyakorlatilag nincs is kapcsolati hálóm.

Hogyne lenne. Nincs olyan szemely a akrrieredben, akivel egyutt dolgoztal, es o elegedett volt a munkaddal, ezert szivesen felvenne ujra, ha pl. rajta mulna? Ha van ilyen, tessek, megvan az elso szemely a kapcsolati halodban. :)

Ezt a networking dolgot nem ilyen korrupcios, politikusi ertelemben mondom. Egyszeruen arrol van szo, hogy ha X munkahelyen egyutt dolgoztam egy zsenialis juniorral, azt szivesen beajanlom mediornak az Y cegnel, es forditva.

Tenyleg minden tulzas nelkul mondom, hogy nincsen. Ha hirtelen munka nelkul maradnek, konkretan nem lenne kit felkeresnem/megkerdeznem, ugyanugy talalnek allast, mint idaig, allasportalokon valo jelentkezessel.

Nem korrupcios ertelemben ertettem en sem. :)

Hat akkor kezdj el picit kozossegi eletet elni.

Sajnos. De ez egy ilyen vilag.

 

((^^ note to myself))

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

A kapcsolati háló azt feltételezi, h. a benne szereplőkkel időnként azért így v. úgy de tartod (aktívan) a kapcsolatot. Azaz tudod mi van velük, a gyerekeinek is tudod a nevét, ad absurdum tudod hány darab van neki éppen, ilyesmi. Ja, és ők is felismernek téged az utcán, nem vadidegenként mennének el melletted.

Lehet h. ajánlanád az egyik régi ismerőst volt kollégát egy helyre pusztán jóindulatból. Csakhogy utóljára 15 éve beszéltetek. Akkor nagyon lelkes kezdő újonc volt, ez az utolsó emléked róla. Azóta meg egy megkeseredett kiégett szenior. Vagy meghalt kovid idején. Ez mind csak akkor derült ki, mikor felvennéd vele a kapcsolatot. Ciki.

Vagy egy régi ismerősről mondod -akit szintén 15 éve láttál utóljára- hogy milyen jófej szaki. Közben megölte a feleségét, és 5 éve börtönben ül.

Szóval a kapcsolati háló nem azt jelenti, h. láttad ezt az embert 20 éve valahol, és akkor neki azonnal eszébe fogsz te jutni mikor lesz náluk egy passzoló megüresedett hely.

A kapcsolati háló azt feltételezi, h. a benne szereplőkkel időnként azért így v. úgy de tartod (aktívan) a kapcsolatot. Azaz tudod mi van velük, a gyerekeinek is tudod a nevét, ad absurdum tudod hány darab van neki éppen, ilyesmi. Ja, és ők is felismernek téged az utcán, nem vadidegenként mennének el melletted.

Ez szerintem elég lazán kezelendő azért. Van bőven olyan volt kolléga, akivel évek óta nem beszéltem érdemben, de ha szembejön, hogy épp keres, akkor tuti megnézem, van-e a környékemen valami, hasonlóképp adott keresési szituációban simán felmerül a neve.

Ott rontottad el hogy ezt a tapasztalatot (és kapcsolatrendszert) már az "egyetem" alatt meg kellett volna szerezni.

Hát én nem tudom. A lányom Londonban kezdett egy banknál. 1 nap office, a többi napon HO. Egyedül a nyelvtudását és az mester diplomáját vitte. Fel is vették juniornak, kapott oktatási, karrier tervet. Nem úgy tűnik, hogy nem lehet juniorként pályára belépni. Nyelvtudás, és diploma kiállítója számit. Nyilván magyar diploma értéke nemzetközi terepen sokat nem ér. De a magyar tapasztalat sem. A legtöbb magyar cég még ajánlólevelet sem ad a kilépőnek.

A legtöbb magyar cég még ajánlólevelet sem ad a kilépőnek.

Ha jóban vagy a (volt) főnököddel, azért egy pár sor méltatást szokott adni, ha szépen kéred. Illetve linkedin-en is lehet váltás előtt körbeírkálni a régebbi ismerősöknek, volt kollégáknak, volt business partnereknek, h. írjanak már pár sor méltatást, semmibe nem kerül nekik.

Írjál egy kriptokereskedő robotot és húzzál be az egyetemi társaid pénzes szülei közül 10-20-at. Egy életre megvagy pénzügyileg. Pro verzió: a robotot se kell megírnod :)

Szerkesztve: 2024. 01. 27., szo – 21:50

Én javaslom a külföldet. Sokat segít a világképed tágításában, javul a nyelvtudásod, meg úgy általában jó kaland legalább egy kis időre. Pénzügyileg jó *tud* lenni, de nem feltétlenül, ezt neked kell kiszámolni a saját életszínvonalad alapján. Lesz olyan ország, ahol rosszabbul járhatsz, mint otthon, nem olyan egyértelmű ez ma már. Ott van még a közhangulat, nem nehéz olyan helyet találni, ahol jobban fogod érezni magad, mert átragad rád. Meg azért is, mert külföldön könnyebb leszarni a helyi médiát és napi politikát. Értelmiségi munka esetén szintén előny, hogy kisebb eséllyel fogsz béna munkákat béna módon végző, mutyizó, stb. cégekkel találkozni (ld. NER kontraszelekció, Mo. kilépése a horizont programból, meg ilyenek).

"közhangulat"

Ennek érzékelése és feldolgozása, valamint a személyes viszonyod hozzá: csak és kizárólag rajtad múlik. A világ nem tehet arról, hogy mit gondolsz róla. Bárki újrakonfigurálhatja a viszonyát nagyon egyszerűen. Elfogadja a helyzetet annak okán, hogy megváltoztatni nem tudja. Persze, ha neki  komfortosabb önmagát kínozni mások tetteivel, akkor hajrá.

Társadalomban élünk, nem tudjuk magunkat függetleníteni attól, hogy a nagy többség hogy érzi magát. Kivéve azok, akik súlyos pszichológiai problémával küzdenek. Különben még a végén te leszel a gyanúsan viselkedő alak, amivel nem olyan jó ötlet felhívni magadra figyelmet.

Továbbá ilyenekre gondolok, hogy pl. ültethetsz-e virágot a házad elé, vagy attól kell félni, hogy ellopják, nyitva mered-e hagyni az autót a benzinkúton, amíg fizetsz, lehet-e az utcán random idegenekkel pár szót váltani, stb. Lehetsz te belül akármilyen kiegyensúlyozott, ha a többiek nem úgy állnak hozzád, neked is be kell zárkóznod.

Kulfold mellett szol az is, hogy most kezded az eleted, nemsokara feleseged, gyereked lesz.

Akkor pedig nem mindegy, hogy bar hivatalosan nincs orvoshiany, de valahogy megis az a helyzet, hogy (pl. nalunk) osszevontak 4 praxist, igy a dokira negyszer annyi ember jut, ami az ellatas minoseget durvan lehuzza.

Valamint tanarhiany sincsen hivatalosan, mert mar a portas is tanithat, ha van erettsegije. Van ahol tanit is. Logopedia es egyeb ovodai fejlesztesek pedig mutatoba (az en lanyomnak se jutott, pedig orvosi okokbol a mozgasa es a beszede is "fejlesztesre szurul", es egy kibaszott eufezmizmus), hiszen egyre kevesebb emberre egyre tobb gyerek jut.

Amikor babatok lesz, a felesegednek a vedonoi halozat nem csak valodi tevekeny segitseget jelent, hanem jo esellyel pszichesen is szuksege lesz erre a tamogatasra. Na, ez is kutya vacsoraja lett eleg sok korzetben.

Korhazba, vizsgalatra, mutetre idopontot (ha nem maganegeszsegugy), akkor meg azelott kerj, hogy megbetegszel. Ha maganegeszsegugy, akkor meg miert fizeted a TB-t?

Gyereknek iskolaban tanitanak minden haszontalan de olcson tanithato dolgot, azonban draga tudast, peldaul hasznalhato angolt jo esellyel magantanaroktol fog szerezni, ami egyreszt kulon penz, masreszt a gyerektol kulon rabol el idot, mert az iskolaban faszsagokkal farasztjak le, ahelyett, hogy ott tanulna meg a hasznos tudast. Kulfoldon nem lesz gond a kulfoldi nyelvvel, mert abba szuletik bele.

Magyaran az osszes allami, nepjoleti szolgaltatas ami meghatarozza a csaladod boldogsagindexet illetve a gyermeked jovoben eselyet, az itthon egyreszt szar, masreszt romlo tendenciat mutat. Olyan helyre koltozz, ahol a majdani csaladod boldog lehet, es ne olyanba, ahol a fideszes partkutyak csaholasa es a bertollnokok mas embereket fikazo szovegei mergezik a mindennapokat.

Ha nem akarsz Feheroroszorszagba koltozni ahol Lukasenka fixen hozza a 80% szavazati aranyt, akkor miert akarnal itt elni, ahol addig csavargatjak a szavazo korzetek hatarait amig nem jon ossze a ketharmad? 

Igen, ez is szempont, de ezt kicsit nehezebb megítélni messziről. Pl. Svájcban az egészségügy jó, de vannak, akik panaszkodnak, hogy nem jó, és drága. Angliában ingyen van, de híresen nagy problémákkal küzd az NHS. Azért jó eséllyel nyugaton jobb lesz, de nincs kolbászból a kerítés.

Amúgy már elég csak azt nézni, hogy a magyar szakemberek hova vándorolnak ki. És akkor simán lesz külföldön is magyar orvosod, magyar tanárod, magyar postásod, stb. (mind megtörtént eset).

Hogy családdal vagy nem, jó kérdés. Bizonyos szempontból pont rosszabb fiatalkorban kiszakadni a baráti körödből. És egyre több olyat hallok, hogy valaki iskoláskorú gyerekekkel is már jön ki, pont miattuk. Ha a keresőknek megvan a nyelvtudás és szaktudás, a gyerekeknek csak a nyelvtudás (vagy fiatalkorban még az se), akkor lehet menni bármikor.

Nèzd meg a legfrisebb PISA teszteket, aztán tèrjūnk vissza were a bezzeganyugatioktatás topikra.

Ha tartós rendszert építesz és okos csapatot nevelsz, akkor száz kiadásban sem érheti baj; ha csak a gépekre hagyatkozol, akkor egyszer jól jársz, máskor rosszul; de ha sem a rendszer nem bírja a terhet, sem a csapat nem tanul a hibákból, akkor minden egyes kiadás kockázat.

>Kulfold mellett szol az is, hogy most kezded az eleted, nemsokara feleseged, gyereked lesz.

Nem csak úgy lesz, hanem meg kell szerezni. Magyar férfiként Nyugat-Európában nem jó irányba lejt a pálya. Még mindig egyszerűbb itthon asszonyt találni mint odakinn.

>orvoshiany

Bammeg, pályakezdőként nem az orvosokon kellene aggódni! Arra ott lesznek a hosszú évek a 4. iksztől felfelé! Akinek informatikusként a 4. iksze után probléma kifizetni a magán vizsgálatokat, az annyit is ér. Ezen aggódni huszonévesen hihetetlen lúzerség...

>a felesegednek a vedonoi halozat nem csak valodi tevekeny segitseget jelent, hanem jo esellyel pszichesen is szuksege lesz erre a tamogatasra

Én még nem hallottam olyanról, akinek ne púp lett volna a védőnő a hátán. Jön, hogy fel kell írnia a vakcinák számait, amit már felírt az orvos de valami okból neki még egyszer fel kell írnia. Biztos felborulna a világ ha nem írogatná a számokat, szerencse hogy fizetik az adónkból ezt a nagyon fontos posztot.

Meg megmérik, hogy hány kiló a gyerek. Mert a mérleg az luxus és pHd alatt nem tűnne fel a szülőnek, ha nem eszik a gyerek.

Nem tudom, felétek súlyos érzelmi elhanyagolásban vannak az asszonyok, hogy pont a védőnőre van szükségük?

>Gyereknek iskolaban tanitanak

Nyugaton azért jól nézd meg, hogy mit tanítanak, nehogy egy nap azzal jöjjön haza Mártonka, hogy ő mostantól Mariska! Itthon legalább benne van az alaptörvényben, hogy az apa férfi, az anya nő. Biztos alapokra lehet csak építkezni.

>nepjoleti szolgaltatas ami meghatarozza a csaladod boldogsagindexet

A spirituálisan emelkedett ember pontosan tudja, hogy a boldogságot csakis egyetlen dolog határozhatja meg: az alkohol!

Magyar férfiként Nyugat-Európában nem jó irányba lejt a pálya. Még mindig egyszerűbb itthon asszonyt találni mint odakinn.

Sok kivándorolt ismerősömnek sikerült ez. Személyes tapasztalat vagy csak úgy elengedted a fantáziád, mert mondanod kellett valamit?

Itthon legalább benne van az alaptörvényben, hogy az apa férfi, az anya nő.

Na, az ismerőseim egy jelentős része ez és a hasonló faszságok és kormányzati pótcselekvések miatt ment ki inkább nyugatra.

>Személyes tapasztalat vagy csak úgy elengedted a fantáziád, mert mondanod kellett valamit?

Statisztikai igazság. Egyrészt magyarként nyugaton eleve kisebb értékűnek látszunk, másrészt nyugaton még jobban el van harapózva a feminizmus mint nálunk. Nyilván aki nagyon jó, annak a szembe lejtő pályán is sikerül célba érni.

>hasonló faszságok

Az igazság mióta faszság? Én arra szavazok, hogy a mai világban a biztos alapot is le kell újra fektetni, mert odaát már ezt is "aláássák". Például annak is kifejezetten örülök, hogy a genderideológiát tilos ráerőltetni Magyarországon a gyerekeimre. Nyugodtabban engedem őket iskolába így, hogy tudom nem kell attól tartanom, hogy ideológiailag támadják őket a lila hajúak.

(Nem, az erkölcstan nem ideológiai támadás: belenéztem a tankönyvbe és nem találtam benne semmi kivetnivalót.)

De igaz, hogy ízlés kérdése, van aki arra vágyik hogy szivárványosok lovagoltassák a térdükön a gyereküket. Azért írtam be, hogy álljon ez a vélemény is itt, ne csak a külföldmániás picsogás legyen olvasható.

Statisztikai igazság.

Milyen statisztika? :D

Egyrészt magyarként nyugaton eleve kisebb értékűnek látszunk, másrészt nyugaton még jobban el van harapózva a feminizmus mint nálunk.

Ja, hogy neked az a problémád, hogy a cselédszámba vett nő nem fekszik azonnal le, itt meg még vannak ilyen nők? Írd ezt.

Az igazság mióta faszság?

Nyilván, nem nem lennél alapból tudománytagadó és mazsolázgató, akkor kb. tudnád, hogy miért faszság, de hát tudjuk, hogy a tudomány nem az erősséged, ezért egyrészt nem is érted, hogy miért faszság, másrészt ha értenéd is, akkor se tudod befogadni. Van ilyen, a hozzád hasonlók miatt szenvedtek évszázadokig a balkezesek is.

Jó, de beleálltál az "Az apa férfi, az anya nő." állításba, hogy az szerinted faszság. Ezzel mi van?

Tudod, az internetes vitát alapvetően a csöndes megfigyelők kedvéért vívjuk! Nyilvánvaló, hogy az én kemény fejemet nem fogod meggyőzni itt és most. De a pártatlan szemlélő számára az Internetről, a vitát csendben megfigyelők számára most itt lenne a remek alkalmad, hogy lealázzál és hiteltelenné tegyél, amiért még 2024-ben is kiállok az ortológus, meghaladott "Az apa férfi, az anya nő." állítás mellett.

Ne kormányozd el a halálra únt oltások témája felé a beszélgetést pont most amikor kezdene érdekes lenni! Nem személyeskedésre van itt szükség, meg szalmabáb cséplésre, hanem egyszerűen csak le kell tenned a súlyos érveket az asztalra és győztesen elsétálhatsz! :-)

Jó, de beleálltál az "Az apa férfi, az anya nő." állításba, hogy az szerinted faszság. Ezzel mi van?

Az, hogy ebben a formában és így leírva faszság, pláne úgy faszság, mint mindennek is az alapja. Nyilván el lehetne magyarázni, hogy miért faszság önmagában csak biológiai szempontból és ezen felül miért faszság szociológiai dolgokat is belekeverni, majd miért faszság ráönteni valami 2000 éves vallás alapján akkori faszságokat, csak teljesen felesleges, ahogy minden mással szemben is teljesen felesleges volt bármit magyarázni neked, mert a tényekkel a sarokba szorítva hümmögtél, aztán másnap jöttél újra az egésszel az elejéről.

Neked ez és a többi hasonló téma pusztán érzelmi síkon létezik és a hittel kapcsolatos agyterületeket mozgat meg a piszkálása, amiről van jó pár szilárd tudományos eredmény, hogy nem lehet tényekkel megváltoztatni és ezt szépen bizonyítottad is sok alkalommal.

>valami 2000 éves vallás alapján

Én csodaszarvasos Magyarhitű, plusz Odinista vagyok. Mindkettő külön külön is sokkal több mint 2000 éves, összeadva meg pláne! Léccike ne kicsinyítsd le a hitemet!

>blah-blah-blah

Szóval akkor az apa nem férfi? Vagy az anya nem nő? Abban reménykedtünk, hogy rámutatsz hol a butaság ebben, de csak félrebeszélsz!

Igazán sajnálom, hogy éppen a teljesen nyilvánvalóba kellett beleállnod zsigerileg csak mert nem kedvelsz. :-)

Én csodaszarvasos Magyarhitű, plusz Odinista vagyok. 

Te szimplán hülye vagy, de ez más lapra tartozik.

Szóval akkor az apa nem férfi? Vagy az anya nem nő?

Miért, mi az anya és mi az apa? Miért pont az, amit leírtál? Biológiai anya és apa? Ha az állatvilágban két egynemű állat nevel fel egy kölyköt (van rá bőven példa) és vannak hím és nőstény szerepeik közben (van rá bőven példa), akkor mi van, megnéztek véletlenül egy kékhajú előadást és elhajlottak? Neked van egy fekete-fehér világképed, ami nem fér bele, arról nem veszel tudomást vagy azt mondod rá, hogy nem normális. Pedig a normalitás része. De mindez teljesen felesleges, mert ha végigmennénk tényszerűen ezeken hosszú órákon át, citálva n+1 tényt, akkor se változnál, mert megingathatatlan hited van ezen és egyéb téren. Értelmetlen.

>az állatvilágban két egynemű állat nevel fel egy kölyköt

A magyar nyelvben van erre jó pár szép kifejezés: nevelő, gondviselő, gyám. Lehet válogatni! Például Vukot Karak nevelte fel egyedül, mert az apját (Kagot, aki hím volt) és az anyját (Ínyt, aki nőstény volt) a simabőrű megölte. (Próbálok sokak számára közös olvasmányélményből meríteni.) A regény egyetlen egyszer sem állítja, hogy Karak Vuk apja vagy anyja lenne. Esetleg mindkettő? Egészen egyértelműen fogalmaz, hogy Karak Vuk nevelője, de nem az anyja és nem is az apja. Olyan szép és kifejező a nyelvünk, hogy nem kell a szavak eredeti jelentését megmásítani és mégis ki tudunk fejezni mindent vele!

Az apa és az anya szó pedig az apára és az anyára vonatkozik az édes anyanyelvünkben. Ezek közül az anya mindig nő, az apa pedig mindig férfi (a gyengébbek kedvéért mondom csak, ha valakinek még nem lenne világos).

Érted, még csak bele se kell menni, hogy milyen színű a haja valakinek, egyszerűen csak a magyar nyelv és a biológia alapvetéseit kell végignézni. Nem elfogadás és tolerancia kérdése, hanem tény. Már egy óvodás is kapisgálja ezeket a dolgokat, aztán a kisiskolások már teljesen értik, de van akiben annyira zsigeri az Orbángyűlölet, hogy még ebbe is bele kell kötnie. :-)

A magyar nyelvben van erre jó pár szép kifejezés: nevelő, gondviselő, gyám. Lehet válogatni!

Ami kifejezéseket az alaptörvény okán szépen kivezettek innen-onnan, helyette apa és anya van, manapság ebből a kettőből lehet válogatni a legtöbb nyomtatványon. Namost akkor ki az apa és az anya, ha a gyereket egynemű pár neveli fel? Dobjanak fel pénzt? Pont ezzel a mondattal van teljesen összekuszálva minden, pláne olyan esetben, ha a gyereket béranya szüli meg vagy örökbefogadják. Akkor mi van? A béranya kicsoda? A biológiai anya kicsoda? A biológiai apa az apa?

Az a baj, hogy rögvalóság sokkal több rétegű, színű és árnyalatú, mint az, hogy az apa férfi, az anya nő, ami mesterségesen leegyszerűsít egy komplex világot egy tök egyszerű faszságra.

Érted, még csak bele se kell menni, hogy milyen színű a haja valakinek, egyszerűen csak a magyar nyelv és a biológia alapvetéseit kell végignézni.

Az a baj, hogy ennek csak a te leszűkített világképedben van teljesen egyértelmű alapvetése, a tágabb dolgokat ugyanúgy figyelmen kívül hagyod és megingathatatlan vagy benne. Ezért nincs értelme a témában mélyebbre menni.

Egyébként, ha már a nyelvről van szó: a magyar nyelv teljesen gendersemleges, olyan, amitől az angol nyelvűek egy jelentős része épp idegrohamot kap, neked meg ez a megszokott, hogy nincs neme a tárgyaknak, embereknek, cselekvéseknek a nyelvben. Ha elmondod ezt egy right-wing angolnak, hogy így is lehet élni, akkor simán rádhúzza a leftish woke-lepedőt.

Valóban így lehet, hogy a magyar törvények értelmében, ha valaki gondviselővé válik, akkor apa vagya anya _szerepbe_ kerül, és onnantól úgy nevezik a papírokon őt is, mintha valódi apa vagy anya lenne. Ebben nem látok problémát, két férfi szerintem ne fogadjon örökbe gyereket, azt hiszem ez is a szabály. Tehát nem arról van szó, hogy nem fognám fel az eszemmel, hogy van ilyen a világban, hanem arról, hogy egyetértek vele, hogy ne engedjük, mert szerintem sem helyes. Nagy különbség!

Ettől függetlenül a régi megoldás, ami gyerekkorunkban volt, hogy úgy kellett aláírni, hogy "szülő, gondviselő" az tisztább volt, mert mondjuk akit a nagymamája nevel, annak az nyilván nem az apja és nem is az anyja, de viszont a gondviselője.

>Ha elmondod ezt egy right-wing angolnak, hogy így is lehet élni, akkor simán rádhúzza a leftish woke-lepedőt.

Nem hinném, mert nem őt akarom meggyőzni, hogy erőszakolja meg a saját nyelvét! Épp ez a lényeg, hogy a woke mindenkitől azt várná el, hogy a saját hagyományait és nyelvét tegye kényszerzubbonyba a saját kicsavart elképzelései kedvéért! Nálunk sosem kellett nemet megjelölve hivatkozni a harmadik személyt, így nálunk ez a műbalhé nem működőképes. Hála a jó égnek, mert ettől is külön agyrákot kapnék, ha nálunk is bevezetnék a xir-t meg hasonlót! Orbán meg betiltaná! :-)

Mindenki a saját kulturáját őrizze, és ne engedje, hogy a balosok aláássák a szavak jelentését! Ez a lényeg.

Az igazsag helyette az, hogy ez egy tereles. Az eg kek? Persze  hogy az. Foglaljuk gyorsan alaptorvenybe, aztan nezzuk ahogy az emberek vitatkoznak, hogy este fekete esos idoben meg szurke. Nem tokmindegy?

Nincs olyan hetero kamaszfiu akit meg lehetne gyozni, hogy a fiuoltozo izgalmasabb mint a lanyoltozo. Aki meg gyarilag homokos, azt meg hiaba terited akar kemiai modszerekkel, csak elveszted mint ahogy Alan Turingot is elvesztettuk a hozzad hasonlo szuklatokoruek miatt.

Aki fel, hogy a gyereke homokos lesz, az a sajat felelmeit, a sajat eltitkolt es szegyellt gondolatait vetiti ki ra. En annyira felek a fiam nemvalto mutetjetol amivel riogatsz, mint attol, hogy a lanyom nyuszinak operaltatja magat, mert ovodaban imadta a nyuszikat. Ez mind tereles.

Szerezz ide hozzank harom orvost, meg egy plusz logopedust, meg tanarokat, mert nem csak hogy mar keves vab, de tovabb fogynak a korfa miatt, ezzel foglalkozz, ne a jelentektelen gumicsontokkal. Apa ferfi, anya no, az eg meg olyan szinu amilyen, kit erdekel? Informatikat vegzett info tanar van a suliban? Miert nincs? Mert nem hulye fele annyit keresni. Megoldas a problremara? Masra haritas (mert Brusszel), igeretek (majd brusszel), es hazugsagok (nincs penz). Ja. Mennyi ment el tok felesleges lelegeztetogepekre? Ha ellopjak az allami penzt, akkor persze, hogy nem marad. De errol ne beszeljunk, ez kinos tema, inkabb beszelhunk arrol, hogy az apa ferfi es az anya no. Divide et impera.

>az apa ferfi es az anya no. Divide et impera.

Még mindig nem érted: normális embert ez nem osztja meg. Egyrészt azt mondjátok, hogy felesleges tényeket beleírni az alaptörvénybe, másrészt hogy ezzel megosztják az embereket. A kettő egyszerre nem működik. Pont ezért szórakozunk olyan jól ezen a kitételen, mert mindig van aki bele akar állni :-)

De ha mondjuk tényleg azt hinném, hogy az apa nő, akkor is simán el tudnám engedni, hogy az alaptörvényben meg nem az van beírva. Mert normális embernek ez mindegy. Valahogy a retardáltak akadnak le azon, hogy mit minek nevezünk, azért mert kellemetlen nekik a valóság. Ha az állam kitalálná, hogy a feleségemet az összes hivatalos iratban "férjemnek" kell neveznem, hát röhögnék. Mert nekem ez nem fáj, mert nincsen legbelül egy óriási sötét démon, ami folyamatosan üvölt, hogy nem vagyok normális. Mert teljes mértékben elfogadom ami vagyok, nincs szükségem külső megerősítésre.

>logopédus, orvos

Logopédushiány szerintem egyértelműen azért van, mert elképesztő mértékben nőtt meg rá az igény. De miért nőtt az igény? Szerintem azért, mert a szülők 99%-a a képernyőre bízza a nevelést, aztán csodálkozik, hogy a hangképzést nem tanulja meg rendesen a gyerek. Nálunk otthon tilos a mozgókép, és érdekes módon egyáltalán nincsen szükségünk logopédusra. A statisztikánk az, hogy az összes oviscsoportban az összes gyereknek szükséges logopédia, csak pont a mieinknek nem. 3 gyerekkel ez már statisztikailag igencsak szignifikáns. (A negyedik még nem ovis.) Régen 4-5 gyerekkel kellett külön foglalkozni egy csoportból, hogy szépen mondja az "ely" betűt, most meg az összessel hogy egyáltalán nyissa ki a száját. Szóval ha kevés a logopédus, akkor a többi szülőnél kopogtass, hogy talán nem kellene a képernyő elé ültetni a babákat, hanem ringatni kellene őket, meg énekelni kellene nekik.

Van egyébként ismerősünk, aki "nyugaton" nevelte a gyerekét, és kellett volna neki logopédus: úgy elhanyagolták, mint a sicc. Hazajött és itthon legalább kap segítséget. Nincs kolbászból odaát sem a kerítés!

Az orvos dettó ugyanez, ha annyit járna mindenki orvoshoz mint mi, akkor nem lenne orvoshiány. Ezt a kérdést is az igény oldalon kellene megfogni: egészséges táplálkozás, mozgás, kevesebb gyógyszer: puff, hirtelen sokkal kevesebb betegség lenne. És a meglévő orvosok bőven el tudnák látni az igényeket. Nem pénz probléma ez, hanem betegség probléma. Teljesen ésszerűtlen megközelítés még több pénzt önteni a feneketlen kútba, mikor van egy nyilvánvaló túlgyógyszerezés, túlkezelés probléma, amit orvosolni kellene.

>Informatikat vegzett info tanar van a suliban?

Itt valóban jelen van a pénz probléma, nekem például volt régen indíttatásom tanítani, és valóban a pénz miatt nem lennék sose tanár. Régebben tartottam szakkört legalább, de most nincsen erőm hozzá a kisgyerekek mellett. Egyébként nem vagyok meggyőződve arról, hogy mindenhova informatikus végzettségű tanár kellene, elég volna, ha lenne egy jó tananyag, amit simán végig tudnak csinálni alacsonyabb képzettséggel is.

Például nevetségesnek tartom azokat is, akik azzal jönnek, hogy a számítógéppark már 10 éves, és mit lehet azokkal a régi szarokkal csinálni? Egy jó tananyagot simán végig lehetne csinálni még ennél sokkal gyengébb gépeken is. Az iskolai számítógépparkok folyamatos cseréje szerintem kidobott pénz, és helyette olyan tananyagot kellene csinálni, amit végig lehet csinálni nagyjából a Turbo Pascal technikai szintjén, tehát a 90-es évek PC-jén is simán. És akkor dőlnének a programozók az iskolákból! :-)

Apa ferfi, anya no: ezek szerint csak azert hoztad fel ezt a temat, hogy trollkodjal. Igen, a mindenki altal elfogadott tenyeket felesleges beleirni az alaptorvenybe, pl. az sincs benne, hogy az ember lelegzik. Es nem kell felni attol, hogy a gyerek nemvalto mutetet kovetelve jon haza, mert ugye ezt irtad, ezzel riogattal, hogy ez kulfoldon elofordulhat. Kerlek, ha magad sem gondolod igy, akkor ne trollkodj.

Logopedus: nalunk orvosi oka van. Mindket gyereket ugyanazon elvek menten neveljuk, a nagyobbik mar rakapott az olvasasra. Kepernyo nem jatszik, nincsenek orakra ele rakva, hetvegen pl. delelott egyaltalan nincs kepernyo. Szoval vis maior a logopedus igeny, de nincs logopedus, pontosabban kevesebb van, mint 5-10-15 eve, folyamatosan fogynak. Maganhoz kell vinni, sok penzert, mert az allami ellatas nem mukodik.

Orvoshiany: ertem, szerinted akkor azert huztak ossze 4 praxist, mert kevesebb a beteg, es nem azert, mert 3 orvos nyugdijba ment es nem tudtak oket potolni? Ezt azert gondold vegig, mert a tenyek makacs dolgok. Maganegeszsegugyet kell hasznalnunk, mert az allami ellatas nem mukodik.

Iskola: Mar nincs kovid, de a tanarhiany miatt sokkal tobbet kell foglalkozni a gyerekkel, mert odabent nem tanulnak, pl. angol oran enekelgetnek (3. osztaly) de bemutatkozni is alig tud, paneleket tanulgat, a szavakat onalloan nem erti. En vagyok az angol, a matek, es a kornyezet vagy milyen tanar is, mert ezeket nem tanulja. Rengeteg a helyettesitotanar, es nindig masik jon, ugy mindig mindent ujrakezdenek, nem haladnak. Es ez meg csak az also tagozat. Muszaj nekem tanitanom a szaktargyakat, mert az allami ellatas nem mukodik.

Ez a helyzet. Ugyhogy az OP helyeben en pattannek, amig roghoz nem koti, vagy meg nem neheziti a mozgast a csalad. Amugy lehet velem vitatkozni, biztosan nincs igazam, de a kivandorlo magyarok kozul leginkabb azok jonnek haza, akik nem tudnak erteket teremteni, nem ismerik a nyelvet, nem kepesek tanulni, ergo mosogatasbol kell megeljenek. Na ok inkabb itthon vallalnak szalagmunkat. Jol kereso infoskent kint sok orszagban olyan a helyzet, hogy pont annyira akarnak visszajonni, mint amennyire te le akarsz koltozni egy borsodi ciganyfalura. Lehet ott elni, sokan megteszik, jo a levego meg zold a fu, a falu is elore megy es nem hatra, ezt ugy kidobolta a kisbiro a varmegyehazan, hogy meg az ispan is megpodorte a bajszat...

Ennyi orbitális butaságot hogy tudsz összehordani? Ha ezt tanították neked, akkor sürgősen válts iskolát, olvass könyveket.

- "Még mindig egyszerűbb itthon asszonyt találni mint odakinn.": Ez szimplán nem igaz.
- Józan ember évtizedekre előre is gondolkodik, nem majd akkor toporzékol, ha lebetegszik. Továbbá semmi se garantálja, hogy 40 éve kor előtt nincs az embernek folyamatos kezelést igénylő betegsége. Ehhez önhiba se kell.
- A magyar védőnői hálózat kiemelkedő volt. Nem dísznek találták ki, bármennyire is azt állítod.
- Nem egy eset volt, amikor a gyerek sérülést szenvedett vagy meghalt a "gondos és tanult szülő" miatt.
- A biztos alap nem az "az apa férfi, az anya nő"-nél kezdődik. Ez egy baromság. Hanem az egészségnél, megélhetésnél, kiszámíthatóságnál, szeretetnél.

A biztos alap nem a ... Hanem a ...  szeretetnél.

 

Talan kezdhetned azzal, hogy szeretettel gondolsz mas honfitarsad fele, aki tradicionalis ertekeken neveli sajat gyermeke(i)t, es nem ugrasz neki igazsagot tenni.

Tudod peldamutatas, vagy mifene.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

aki tradicionalis ertekeken neveli sajat gyermeke(i)t

Úgy érted cherry-picking tradícionális értékeken? Tudod, mint amikor jön a random hittérítő, hogy a biblia szerint ez és ez, ránézek, hogy hol a szakálla és különben is kétféle anyagból van ruhája, miről beszélünk és nem érti az egészet.

> Úgy érted cherry-picking tradícionális értékeken?

 

En inkabb erodacionak hivnam. Tudod, amikor a nagy sziklabol lassacskan mar csak egy kavics marad a folyoban.

De ja, tunik el szep lassan minden a multbol, ami valaha erteket kepviselt.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

De ja, tunik el szep lassan minden a multbol, ami valaha erteket kepviselt.

Ezt most úgy írod, mintha úgy élnél, mint ahogy 2000 éve éltél... mennyi ideig kellene megtartani a tradíciókat? Milyen tradíciókat? Miért pont azokat, ami neked fontos? Én például régimagyar zenékkel tartom a tradíciókat, van kobzom, tudok rajta népdalokat kísérni. Legyen kötelező? :)

Az biztos, hogy tunnek el a nemzeten belul kapcsolatteremto tradiciok. Ilyenek a nepdalok, az hogy otthon/munka kozben nepdalt enekelt az ember. Ezt felvaltotta a fulhallgatobol jovo spotify.

Ilyenek voltak a tancok, a kocsmak/presszok faluhelyen. Ezek is zarnak be sorra.

 

A baj inkabb az, hogy nincs helyette semmi. Ami van, az meg azert van, hogy penzes legyen. Es oradijat kerjenek erte.

Ami regen kb. haveri alapon osszejottek, most meg az van, hogy lett egy szervezo, es oradijat szed mindenkitol.

 

Valami nincs jol evvel a vilaggal.

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Ilyenek a nepdalok, az hogy otthon/munka kozben nepdalt enekelt az ember. 

Te mennyiszer énekeltél népdalt és táncoltál néptáncot? Vagy úgy nagyjából mikor volt ez, illetve mikor tervezed legközelebb, hogy néptáncra mész? Én most pénteken fogok. Te?

A baj inkabb az, hogy nincs helyette semmi.

Hogyne lenne, van helyette más. A népdal se valami statikus izé, mindig is fejlődött, változott, javult, átalkult.

Valami nincs jol evvel a vilaggal.

Szerintem csak megöregedtél. :D

>- Nem egy eset volt, amikor a gyerek sérülést szenvedett vagy meghalt a "gondos és tanult szülő" miatt.

Fordítva ülsz a lovon: ez a logika arra jó, hogy megmagyarázd szerinted miért kell a többiekre rákényszeríteni: mert debilek. Értem a logikát, de nem értek egyet vele, szerintem ennyi lehetőséget meg kell hagyni az evolúciónak.

De ha abból indulsz ki, hogy te magadat akkora debilnek tartod, hogy saját magad szerint a védőnő segítsége nélkül véletlenül megöldnéd a saját gyerekedet, akkor már eleve nagy baj van a toronyban.

Az amerikai alkotmányt az első négy évben tízszer módosították. A német alkotmányt 1949 óta legalább hatvanszor. 

Ha tartós rendszert építesz és okos csapatot nevelsz, akkor száz kiadásban sem érheti baj; ha csak a gépekre hagyatkozol, akkor egyszer jól jársz, máskor rosszul; de ha sem a rendszer nem bírja a terhet, sem a csapat nem tanul a hibákból, akkor minden egyes kiadás kockázat.

Én 2012-ben fejeztem be a prog.tervet az ELTÉ-n.

Az egyetem alatt kicsit eltoltam, mert csak a végén mentem el szakdolgoztatot csinálni egy céghez (igaz, azóta ott dolgozom, szóval végülis jó eltoltás volt...). Ebbe belejátszott az is, hogy talán pont az az egy évfolyam voltunk, ahol nem volt kötelező a szakmai gyakorlat. Egyszer elmentem önszorgalomból az akkori FHB Bankhoz, de az nem ért semmit, mert szartak a fejemre, kaptam egy IBM kék könyvet, hogy olvassam el, amikor végeztem és megnéztük volna, hogy mi is az, akkor meg jött a nincs időm, itt egy másik könyv. Szóval ha ez nem volt meg, az azért valóban hátrány.

Külföld passz, nem vágyódtam soha ilyen irányba. Itthon szerintem elsőként érdemes az irányt kijelölni, hogy kis/közepes/nagycéges környezet felé mennél-e. Nekem az egyetem alatt elegem lett a személytelen daráló effektusból, szerencsére sikerült egy kiscéges környezetbe kerülnöm (ismeretségen keresztül, de nem szívességnek mondanám, megkérdezték, hogy keresnek-e gyakornokot, volt épp egy projekt, aztán egy srác ki is lépett, engem meg marasztaltak). Persze ennek is megvannak az előnyei/hátrányai, de amit azóta láttam a multis világból, még mindig inkább ez, mint az.

Állásinterjú passz, igazin még életemben nem voltam.

A határokon szerintem érdemes elgondolkozni, hogy mennyit vagy hajlandó dolgozni, mert nem biztos, hogy a rengeteg pénzért, de beledöglésig (egyik véglet) a legjobb. Én igyekeztem ezt úgy belőni, hogy azért minden hobbimmal jól összeegyeztethető legyen, és bár papíron 0-24/7 a rendelkezésre állás, azért könnyedén ki is tudok kapcsolni, egy kezemen meg tudom számolni, hányszor jött késői (vagy korai...) hívás. Ha nem tudod kizárni a munkát, az fejben iszonyú megterhelő lehet (látom egy-két munkatárson és ismeretségi körben is, hova tud ez fajulni).

Ilyen környezetben én úgy érzem, ha megbecsülöd magad, akkor téged is megbecsülnek, anyagilag is, nem a fentebb citált viharos HR-tengeren kell hánykolódni.

Állásinterjú passz, igazin még életemben nem voltam.

Juniornál szerintem az esetek nagy részében potenciált vásárol az interjúztató, azt kell megmutatni, hogy az van benned. Ha people manager interjúztat, akkor a konkrét szakmai tudás kevésbé lesz érdekes, inkább érdeklődés/motiváció ilyesmi kell kijöjjön. Mondanám hogy soft skill, de szitokszó, és tényleg jó értelemben kell venni, nem baj, hogy borderline megszállott kocka  vagy :) de derüljön ki, ha ülsz mint hal a szatyorban, nem fog, szóval kell kommunikálni, és nem kell feszengeni. A mindenféle HRes így kell interjún viselkedni ökölszabályok, meg főleg a mindenféle trükkhalmazzal meg úgyse vezetsz meg egy people managert (arra jók egyébként, hogy magadat kb rendbe tedd fejben).

Ha van szakmai ember is, ott tapasztalataim alapján valamivel többet számít az elhitetésben, ha látszik, hogy a szakmai alapjaid stabilak, és képes vagy épkézláb módon megközelíteni a problémát. 

Szerkesztve: 2024. 01. 28., v – 15:21

Egyet tudok mondani, nyelvekből nem a papír számít, hanem hogy tudod és mered használni. Pár nagyobb multinál többet számított ez, mint a szakmai ismeretek. Ha a HR-t nem tudtad meggyőzni telefonon, hogy használható a tudásod, szakmai szintre el se jutottál...

Ja és ismertem olyat akinek pl amcsi multinál elhelyezkedéshez jó pont volt, hogy az angol mellett tudott spanyolul is. 

Színes vászon, színes vászon, fúj!

Kérem a Fiátot..

Ha ez így benne van az önéletrajzban, akkor jó vagy szerintem. Nem lesz gond valamit találnod. Fejvadászokhoz juttasd el, meg nyiss LinkedIn-profilt. Plusz folyamatosan jelentkezz hirdetésekre, regisztrált álláskereső oldalakra, ahová lehet önéletrajzot adatbázisba feltölteni, meg menj be nagyobb cégekhez akkor is, ha nem keresnek semmit, add le az önéletrajzod.

Esetleg addig, amíg nem találsz valamit, addig is vegyél még részt valami opensource projektben, ami a tudásodnak megfelel, szakterületedbe, prognyelv-ismeretedbe beleillik. Nem kell neked írni az egész projektet, csak tolj ki egy meglévőbe néhány pull requestet, commitot, hivatkozási alapnak, hogy be tudd azt is írni az önéletrajzba, hogy futó projektben is részt veszel. Tényleg az se baj, ha csak valami kisebb commit, readme, doksi, makefile szerkesztése, blőd komment szerkesztése a kódban, egy-egy eljárásban esetleg javítasz egy kisebb hibát, vagy pongyoláságot, vagy kiszedsz feleslegesen definiált dolgokat, amikért a fordító ugat, stb.. Nem kell itt világmegváltó dolgokra gondolni, csak hozzád köthető legyen. Valószínű a HR-esek az új helyen nem fogják elemezni szakmailag a súlyát.

Tényleg ha az angolod szóban is legalább minimálisan használható, és megvan a B-s jogsi, nagyon aggódnod nem kell, minden kritikus pontot kipipálsz akkor, amin el szoktak legtöbben bukni. Én a B-s jogsi hiányával mai napig szívok, pedig már egy éve megszerzés alatt van, de itt kint az angoloknál elég nehéz, meg 40 év felett elég nehezen is tanulom, pláne, hogy eleve nem vagyok benne őstehetség.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

és megvan a B-s jogsi

Ez hol és miért szokott követelmény lenni IT munkakörökben? :D

Én a B-s jogsi hiányával mai napig szívok, pedig már egy éve megszerzés alatt van, de itt kint az angoloknál elég nehéz, meg 40 év felett elég nehezen is tanulom, pláne, hogy eleve nem vagyok benne őstehetség.

Én dolgoztam sok cégnél és sok céggel, soha nem kérdezték meg, hogy van-e jogosítványom, bele se írtam CV-be szerintem.

Ez az egyik, hogy nem csak babzsák fejlesztők (lopom a kifejezést) vannak, hanem olyanok is akiknek a különböző telephelyen a vasat is kell rugdosni, a másik, meg hogy egy picit növeli az ember szabadsági fokát, ha lerúgja az agya az ékszíjat, le tud autózni pl horvátba vagy olaszba (még ha bérelni is kell az autót), nem pedig nézegeti a menetrendeket és aggódik az átszállások miatt, de még az életszerűbb esetekben pl kisgyerkőc mellett sem hátrány, ha legalább az egyik (de inkább mindkét) szülő tud vezetni, pláne éjjel beteg gyerkőccel nem móka buszra várni (ami nem is jön)

Valamint céges autó olyannak nem jár, aki amúgy se tudná vezetni :D

Színes vászon, színes vászon, fúj!

Kérem a Fiátot..

Ez az egyik, hogy nem csak babzsák fejlesztők (lopom a kifejezést) vannak, hanem olyanok is akiknek a különböző telephelyen a vasat is kell rugdosni

Na jó, ez igaz, de ekkor meg requirement, hogy legyen, nem is jelentkezek oda, ahol olyan követelmény van, amivel nem rendelkezem (legyen az valamilyen cert, ami nincs, noha értek hozzá, csak basztam tanfolyamra menni és cert-et szerezni belőle).

a másik, meg hogy egy picit növeli az ember szabadsági fokát, ha lerúgja az agya az ékszíjat, le tud autózni pl horvátba vagy olaszba (még ha bérelni is kell az autót), nem pedig nézegeti a menetrendeket és aggódik az átszállások miatt, de még az életszerűbb esetekben pl kisgyerkőc mellett sem hátrány, ha legalább az egyik (de inkább mindkét) szülő tud vezetni, pláne éjjel beteg gyerkőccel nem móka buszra várni (ami nem is jön)

Ennek köze nincs ahhoz, hogy beírod-e a CV-be vagy sem, hogy van jogosítványod.

Aki beágyazott-szoftverfejlesztő, az miért járkál telephelyre, a saját irodájában nincs hw?

Pl nem biztos, hogy mondjuk a reptér szállítószalagja elfér az irodában. :) Illetve ipari területen bizony elég jellemző, hogy ki kell haladni, és ott megcsinálni, akkor is, ha "sima" fejlesztőként furán nézel, hogy ezt miért így, egész egyszerűen az a világ sokszor nagy tételben úgy működik.

A telephelyre járkálásról tipikusan az üzemeltető és IT-mindenes munkakör jut az eszembe.

+Sales engineer, +Integrátor, +Konzulens, +Szakértő, meg még pár ilyesmi.

Messze nem csak alja mérnöki melókról van szó, ahol mászkálni kell, bár kétségtelen, hogy progmattal ezek nagy része nem szokott annyira izgi lenni.

Tényleg az se baj, ha csak valami kisebb commit, readme, doksi, makefile szerkesztése, blőd komment szerkesztése a kódban

Ez azert eleg ketelu fegyver, mert ha az interjuztato nem all meg az activity chartnal a profilodban, hanem meg is nezi, miket csinaltal, akkor ne az latszodjon, hogy ilyen code formatting commitokat tolsz csak.

Ha mondjuk kigyepalod az unused code meg hasonlo warningokat, az is egyszeru melo, de legalabb van ertelme. Ha viszont csak kommentekben javitod az elirasokat, akkor interjuztatokent nagyon felszaladna a szemoldokom.

Amikor egy hosszabb idő után (>1 hónap) újra neki állok a kódnak, akkor mindig ilyen filléres szarok gyomlálással kezdem. Lényegében egyszerű refaktorálásokkal (nem kommentet szerkesztek). Ilyenkor újra összebarátkozom a kódommal, ez egyfajta ráhangolódás és átgondolás időszaka. kb1-2 óra, 6 hónap feletti kihagyás esetén simán lehet 1-2 nap is :)

Az egyszeru refaktoralasokkal semmi baj nincs, foleg, ha azok ertelmesek.

En arrol a (sajnos eleg gyakori) jelensegrol beszelek, amikor ranezesre van a jeloltnek egy egesz jol felepitett portfolioja, amirol kozelebbrol megnezve kiderul, hogy bullshit, mert egyetlen commit sincs benne, ami ne egy //-rel kezdodo sort modositana. :)

nálunk mondjuk a workflow nem is engedi lefutni a teszteket, amíg a coding standardnak nem felel meg a kód. volt már rinyálás emiatt, de mivel általában 2 perc alatt kijavítja a kódbázist a tool, ezért nem szoktuk ezeket figyelembe venni. zöld pipa kell a review indításához, amihez a cs-nek meg kell felelni, és a teszteknek le kell futni

4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.

Ha van tényleges code of conduct-ja a projectnek, akkor hivatalosan hasznos munkát végez azzal, h. a tiltott szavakat engedélyezett szavakra cseréli. Más kérdés h. ennek sokak szemében semmi értelme nincs, de hát a világ sajnos bizony ebbe az irányba tart. Remélhetőleg 10-20 év múlva észhez tér a szakma, és erre úgy gondolnak vissza a vénfaszok (mi) mint egy sötét zsákutca korszakra.

Szerkesztve: 2024. 01. 29., h – 14:21

Mondok 2 irányt:

1) keress KKV-t

pro: hamar látszik, ha teljesítesz, nem vagy kalitkába zárva, általában sok lehetőség adódik, hogy csillogtasd a zsenialitásod, és jobb eséllyel fogják értékelni, mint egy multinál; nagy az impakt, nem lesznek látványos titulusaid, de a fizetésed könnyen kárpótolhat ezért

kontra: tapasztalatlan szemmel nehéz kiszűrni, hogy mekkora szopodába kerültél, hisz az elején azt se tudod, merre van az előre. Ha néhány hónap / félév után még mindig bizonytalan vagy, valószínűleg tipli, de legalábbis ülj le velük egyet beszélni

tipp: tegyél bele extra effortot munkaidőn kívül, hogy megtanuld alaposan, amivel dolgozol, rakd oda az extra mileokat az elején -> ha meghálálja, megtaláltad a helyed, ha nem, idővel tipli

2) menj multihoz

pro: ha bekerülsz, viszonylag védett közeg, nehéz kikerülni, van időd összeszedni magad anyagilag és szakmailag

kontra: nehéz előre lépni, sokszor gyilkos a közeg, tehetségtelen senkik kerülnek föléd, mert jobb a beszélőkéjük/együtt söröznek/síelnek azokkal, akikkel kell, általában be vagy egy szűk területre zárva, max pár ember látja, mennyire jó vagy, és azok is csak rád sózzák azt is , amit nekik kéne csinálni, amiért a jutalom: 0x00

tipp: ha szakmailag úgy érzed, gyarapodsz, akkor maradj, amíg bírsz, de ne ragadj bele sokáig

 

Összességében bármelyikben meg lehet találni a helyed, nincs szent grál, próbáld meg kideríteni, neked mi fekszik igazán. Amíg fiatal vagy, válts könnyen, az is tapasztalat, megdöbbentő, mekkora különbség tud lenni munkahely és munkahely között.

"tegyél bele extra effortot munkaidőn kívül, hogy megtanuld alaposan, amivel dolgozol, rakd oda az extra mileokat az elején"

A "mai fiatalok" valahogy pont ezt nem teszik. Még cikk is volt erről, hogy 16:00-kor már porzik utánuk a kijárat. Persze alapvetően igazuk van kicsit, hogy a munkaidő az munkaidő, de valójában abból lesz jó szakember aki tényleg hivatásként kezeli az adott szakmát és műveli hobbiból is. Az szerintem nem működik, hogy majd megtanulja a munkahelyen. A másik kedvencem a mentor mánia. Nyilván nem rossz ha van valaki akitől lehet kérdezni (szerintem minden seniortól lehetne, hisz mindenkinek vannak erősségei, gyengeségei), de az, hogy a junior azt várja, hogy egy mentor megmondja mi merre, mindenben irányt mutat, fogja a kezét.

 

Amikor én voltam junior, akkor nem volt semmi mentorálási marhaság, de ugyanúgy ha kérdésem volt, akkor egyik tapasztaltabb kollégától kérdeztem. Ennyi. Nyilván nem zavartam meg a dolgaiban, amikor volt ideje.

Persze ha egy feladat igényel folyamatos támogatást, akkor nyilván kell adni melléd valakit, de abban se a mentor a jó választás, hanem egy olyan kolléga aki az adott témában, modulban van otthon.

Persze alapvetően igazuk van kicsit, hogy a munkaidő az munkaidő

Ennyi kellene legyen... vagy várjuk már el minden munkakörben, hogy a munkaidő után még hobbiból otthon is csinálja. A hobbinkból nőtt ki az iparág és mi vagyunk az első generáció, de ez nem jelenti azt, hogy mindenki hobbiként kell tekintsen rá.

Semmi gond, de amikor választani kell 2 ember közül, te melyiket választod/tartod meg ?

A:) Azt aki kötelességből csinálja csak a köteles részt, 16:00-kor kiesik a billentyűzet a kezéből

B:) Vagy azt aki többet forog ebben a szakmában, úgy csinálja, hogy szereti, kreatív, valóban érdekli. Akkor is fejlődik amikor nem nálad dolgozik, ha kell hajlandó többet is dolgozni

Értem én, hogy az első eset kényelmesebb, mármint a kollégának, de a B kolléga ki fogja ütni az A kollégákat. Van tapasztalatom A kollégákkal. Marhára ráfizetés a cégnek, nem fejlődnek rendesen, nem önállóak.

Ha nem lesz többet B kolléga, akkor majd persze marad az A, de ez még jó ideig nem így lesz szerintem.

Vegye fel mindkettőt, és teljesítmény alapján bérezze őket, ennyi.

Én pl. sokat dolgozok, mert ennyihez van kedvem, de nem akarok senkit kiszorítani. Felőlem jöhet más is a csapatba, aki kevesebbet tesz bele. Csak akkor ne lepődjön meg, hogy kevesebbet is visz haza. Ez nem a tragedy of the commons, hogy az egyik ember túlbuzgósága kárt okozzon a másiknak.

Semmi gond, de amikor választani kell 2 ember közül, te melyiket választod/tartod meg ?

Ha választani kell, akkor nyilván azt a targoncást választom, aki meló után otthon gyakorol három órát a saját targoncájával, csak ne ez legyen az alap, hogy minden targoncásnak legyen otthon targoncája és meló után három órát még otthon gyakoroljon.

Ez nem a kényelemről szól, hanem arról, hogy neked a hobbid, ami érdekel, másnak meg csak egy munka, amit el kell végezni napi 8 órában és nem akar napi 8 óránál többet foglalkozni a dologgal.

Jaja. Majd pont a kétnapos Kubernetes alapozótól tanulja meg az ember a Kubernetes alapjait. Ahol tanfolyam IS van, az a jó hely. 
Végső soron ez lélektani kérdés, a mérnök INTP, esetleg ENTP személyiségtípus, az ilyen ember nem hogy hajlandó naprakészen tartani a tudását, hanem kifejezetten nem bírja elviselni, ha a tudása nem naprakész, vagyis tanulni fog otthon. 

Ha tartós rendszert építesz és okos csapatot nevelsz, akkor száz kiadásban sem érheti baj; ha csak a gépekre hagyatkozol, akkor egyszer jól jársz, máskor rosszul; de ha sem a rendszer nem bírja a terhet, sem a csapat nem tanul a hibákból, akkor minden egyes kiadás kockázat.

Van az a szintje a munkaadó beleszarásának, amit már nem lehet otthoni játszadozással ellensúlyozni :(

Mikor 3 éven keresztül próbál könyörögni a csapat h. legyen bazdmeg egy évente max. 300-500 dolláros költségű Azure + Teams előfizetés (15-20 embernek, összesen!), h. lehessen kipróbálni olyan dolgokat amik a napi munka során feljönnek és ezzel foglalkozó mérnökként nem tudod rá az egyértelmű választ mert a Technet is kalapszart ér sok esetben, muszáj lenne kipróbálni. És nem, küldözgetnek egyik embertől a másikig a céges dzsungelben h. na majd ő jóváhagyja. Aztán nem, az is letagadja h. kompetens lenne. Vagy letagadja h. van nekije erre büdzséje. Menjél ehhez v. ahhoz (csak őtet haggyad a faszságoddal békiben). Akihez tartozik a rabszolgaazonosítód a bürokráciában, meg leráz h. most éppen reorganizáció van (bazdmeg, egy multinál a megszüntetése napjáig folyamatosan minden nap reorganizáció megy a világon mindenhol), majd ha kialakul az új organizáció majd akkor foglalkozunk vele. Aztán eltelik 1-2 év, mikor megint mész hozzá, addigra már megint újra-reorganizáció van, emberünk el is került a posztjáról, az új hülyének embernek lehet kezdeni elölről. Emberek mennek nyugdíjba mire sikerült kiharcolni bármit is. De általában nem sikerül.

Az otthoni tanulás nem arra való, hogy a munkaadónak ne kelljen laborra/tanfolyamra költeni.  Az otthoni tanulás arra való, hogy a Python tudásáért fizetett ember megtanuljon mondjuk Goban is programozni, úgy magáért a tudásért,. amit aztán vagy használ pénzkeresetre is, vagy nem.

ami te mutatsz, az tipikusan az olyan multinak a gondolkodása, ami abban méri magát, hogy idén hány százalékkal TÖBB inicidenst oldott meg az üzemeltetés, mint előző évben és odáig sem jut el senki, hogy ez ugyanakkora infrastruktúra melett egy negatív mutató. 

Ha tartós rendszert építesz és okos csapatot nevelsz, akkor száz kiadásban sem érheti baj; ha csak a gépekre hagyatkozol, akkor egyszer jól jársz, máskor rosszul; de ha sem a rendszer nem bírja a terhet, sem a csapat nem tanul a hibákból, akkor minden egyes kiadás kockázat.

500 dollar/ev/15 fo = 3 dollar havonta/fo. Elkepzelesem sincs, mi lehet itt a blocker.

Ne tudd meg, hány helyen húzták a szájukat a cégnél, amikor mondtam, hogy elő kellene fizetni a 8 USD / hó / fő Gitlab csomagra, mert ez-és-ez-és-ez a feature ott van meg, és nagyon sokat gyorsítana a fejlesztési folyamatokon.

Attól ez még nem normális dolog, az a selection bias nálad, hogy ez a hobbid. Nekem is ez a hobbim, de attól nem tartom normális dolognak, hogy mindenkinek, aki a informatika területén dolgozik, annak munkaidő után órákat kelljen minden nap még tanulnia.

nem tartom normális dolognak, hogy mindenkinek, aki a informatika területén dolgozik, annak munkaidő után órákat kelljen minden nap még tanulnia

De nem kell. Egyaltalan nem kell csinalni semmit. Csak nem mindegy, hogy a szakertelmed mennyire avul el. A targoncasnak lassabban, az informatikusnak gyorsabban. Rabizhatod a fejlesztesedet a munkaltatodra is, a fenti tortenet kivaloan demonstralja, hogy havi 3 dollarert meg az anyjat is megbaszta volna a ceg. Ettol varod, hogy munkaidoben, ceges penzen majd kepeznek?

Vonatkoztass el az informatikatol. Legyel sebesz. Van olyan sebesz, aki konferenciakra jar (es ott csak este megy pialni, nem az eloadasok alatt!), szakirodalmat olvas, gyakorol a legmodernebb eszkozokkel, es van olyan, aki egy hentes geci, es csak azert nem lehet elvenni az engedelyet, mert igy is keves az orvos.

Mindenki eldontheti, melyik utat akarja jarni. Informatikuskent is el lehet helyezkedni 20 eves tudassal, csak szukebbek a lehetosegeid, kevesbe vagy alkupozicioban, stb.

Ettol varod, hogy munkaidoben, ceges penzen majd kepeznek?

Nem lassan írom, hanem nagy betűkkel: NEM NORMÁLIS DOLOG. Te rábíznád az életed arra, hogy a pilóták majd otthon gyakorolnak munkaidő után? Pedig az ő tudásuk is elavul.

Van olyan sebesz, aki konferenciakra jar (es ott csak este megy pialni, nem az eloadasok alatt!), szakirodalmat olvas, gyakorol a legmodernebb eszkozokkel, es van olyan, aki egy hentes geci, es csak azert nem lehet elvenni az engedelyet, mert igy is keves az orvos.

Az se normális, hogy lehúzza a 8 órát, a plusz valamennyi órát ügyeletben és készenlétben, aztán még tanuljon otthon. És ettől még lehet hentes geci is, az más dimenzió.

Informatikuskent is el lehet helyezkedni 20 eves tudassal, csak szukebbek a lehetosegeid, kevesbe vagy alkupozicioban, stb.

Ettől ez még nem normális dolog, hanem abnormális. Akkor is, ha valamiért normálisnak gondolod. Ha tanulni kell, annak bele kell férnie a munkaidőbe, az a normális.

Általánosságban egyetértek veled, de két dologban nem. A pilóta rossz példa, mert ők típusengedélyeket kapnak, és újraképzés nélkül egy gombot se tehetnek arrébb, nagyon szigorúan be van ez szabályozva, nem lehet a képzést sunyiban megoldani. Illetve a kollégák otthoni önképzése addig jó, amíg ez nem elvárt a cég részéről. Ha az ember magától akar, akkor hajrá.

Nem lassan írom, hanem nagy betűkkel

Ezt a mondatot nem ertem.

NEM NORMÁLIS DOLOG.

Oke. Adnal tanacsot ricsipnek, hogy a fillerbaszo munkahelyen hogy tanuljon, ha sajnaljak rakolteni a havi ezer forintot a tanulashoz szukseges eszkozokre? Valami konkretumot jo lenne hallani a temaban, tukon ulve varom, hogy mi a NORMALIS megoldas, mikozben a munkahelyek nagy reszen se kepzesi keret nincs, se tanulasra fordithato ido.

Oke. Adnal tanacsot ricsipnek

Menjen máshová. Pont. Nem normális dolog, hogy a fizetett munkaidőn túl kelljen tanulni. Ráadásul nem az a kérdés, hogy mi a megoldás arra, hogy a munkavállaló megkapja a képzéseket munkaidőben, haem az, hogy normális dolog-e, ha munkaidő után kell neki tanulnia a munkájához szükséges dolgokat: NEM NORMÁLIS. Aki ezzel vitázik, az se normális, hanem beleszületett egy nem normális helyzetbe. Egy vékony rétege vagy a piacnak, ahol teljesen véletlenül a gyerekkori hobbidból egy jól fizető munkakör nőtte ki magát.

Ráadásul nem az a kérdés, hogy mi a megoldás arra, hogy a munkavállaló megkapja a képzéseket munkaidőben

Igy van, ilyen reszletkerdesekkel ne foglalkozzunk. :)

Tehat ha jol ertem, a terv az, hogy szabadidoben elvbol ne tanuljunk uj dolgokat, munkaidoben pedig nincs ra lehetosegunk, de a user legalabb az erkolcsi felsobbrendusege teljes tudataban motyoghatja maga ele az eves 1.5%-os fizetesemeleskor, hogy nem normalis. Igy konnyu lehet egyrol a kettore jutni.

Figyelj, en is ismerem a caps lockot: IRRELEVANS, HOGY MI A HOBBID. Le se szarja senki, hidd el. A tanulast magadnak csinalod.

Te, figyelj, ha az lenne a valóság, hogy mindenki heti 6x16 órát dolgozik és csak vasárnap szabad, akkor azt védenéd, hogy nem is ember, aki heti 5x8 órát akar csak a munkával foglalkozni? Vagy mi nálad a baseline és miért az? Kiterjeszthető az elméleted mindenre vagy egy kurva nagy selection bias eredménye, hogy a pocsolya alatt pont akkora gödör van, amibe a pocsolya pont belefér?

Ha 8 óra meló után még 2 órát tanulsz otthon, akkor 10 órát dolgozol 8 órányi bérért. Ilyenkor ki a hülye? Amikor megkapod pár százalék különbséggel ugyanazt a pénzt, mint a másik, akkor legalább az erkölcsi felsőbbrendűséged teljes tudatában motyoghatod magad elé, hogy de te tanultál otthon is? Kitől veszed el azt a napi plusz 2 órát? Magadtól biztosan, családodtól is biztosan.

Vagy mi nálad a baseline és miért az?

Az a baseline, hogy mindenki, a targoncastol az orvoson at az informatikusig a sajat szerencsejenek a kovacsa. Aki szerint a munkahely feladata, hogy felkeszitsen egy jobban fizeto kovetkezo munkahelyhez (vagy egy jobb WLB munkahelyre, vagy egy sajat vallalkozasra, vagy akarmi, insert your own goals here), az szerintem tevuton jar.

Kiterjeszthető az elméleted mindenre vagy egy kurva nagy selection bias eredménye, hogy a pocsolya alatt pont akkora gödör van, amibe a pocsolya pont belefér?

Sajnos nem ertem, mit szeretnel mondani. Probald osszeszedni magad, es megkerdezni azt, ami valojaban erdekel.

De, ugyanannyi. Amikor eljöttem a napi 8 órás taposómalomból, akkor a balfasz kolléga, aki ebéd, kávé és cigiszünetekkel volt benn 8 órát és soha nem képezte magát, pont ugyanannyit kapott, mint én, aki adott esetben többet is benn voltam, mert érdekelt és eljártam meetup-ra, sőt, tartottam is. Nem, mítosz, hogy téged ezért majd megfizetnek.

Egyszer számold össze, hogy mennyi időt basztál el minderre bónuszban és oszd el azzal a kapott pénzt és nézd meg, hogy több-e az óradíjad, mint annak, aki bemegy 8-ra és hazamegy 16-kor és csak munkaidőben tanul. Igencsak meglepődnék, ha több jönne ki. Egyszerűen csak jobban érzed magad, mert a hobbid akkor is érdekel, ha 0 forintot kapsz érte.

Nem, ott se. Nem fogják kifizetni azt a rengeteg elbaszott időt, ami a hobbidra költöttél, ott lesz melletted Balfasz Józsi, aki közel ugyanannyit fog kapni, mint te. Áltathatod magad, de tényleg javaslom, hogy egyszer ülj le, és teljesen őszintén próbáld meg számszerűsíteni mindezt.

Ha Balfasz Jozsi ugyanannyit kap, valamit nem jol csinaltal.

Hát, pedig Balfasz Józsi közel ugyanannyit fog kapni, hiába csináltál sokkal jobban sokkal több dolgot éveken át. A magánéletedtől, családodtól, gyerekedtől elvett időt nem fogja a cég megfizetni, annyival nem kapsz többet, mint amennyit beletettél a hobbidba. Ha körülnézel, teljesen biztos vagyok benne, hogy találsz a szinteden olyan kollégákat, akik annyit keresnek mint te, viszont szabadidejében nem a munkájuk a hobbijuk.

Egyszerűen egy olyan selection bias van, hogy a hobbidból kinőtt egy jól fizető iparág, de az iparág dolgozóinak jelentős része nem tekint hobbiként a munkájára, sőt, sose volt a hobbija az IT, egyszerűen csak dolgozik benne.

Egyebkent tovabbra sem csak informatikusokrol beszelnuk.

Máshol is ugyanez a helyzet, sőt. Még ilyenebb.

Hát pedig innen indultunk: "Ha 8 óra meló után még 2 órát tanulsz otthon, akkor 10 órát dolgozol 8 órányi bérért. Ilyenkor ki a hülye? Amikor megkapod pár százalék különbséggel ugyanazt a pénzt, mint a másik, akkor legalább az erkölcsi felsőbbrendűséged teljes tudatában motyoghatod magad elé, hogy de te tanultál otthon is? Kitől veszed el azt a napi plusz 2 órát? Magadtól biztosan, családodtól is biztosan."

Szóval igen, Balfasz Józsi objektíven jobb nálad, balfasz létére közel ugyanannyi pénzt fog hazavinni nulla munkaidőn kívüli tanulással.

De hogy kapna meg ugyanazt? Ebben nem ertek egyet.

Tegyuk fel, hogy Jozsival egyutt hegesztitek ugyanazt a PHP webshopot tiz eve. Te tanulsz kozben mondjuk k8s-t szabadidodben. Ezzel a tudassal megpalyazol egy masik allast, ahol mar van k8s (nalatok nincs), es masfelszer annyi fizut alkudsz ki magadnak.

Ha nem tudsz tanulassal elorejutni, akkor valoszinuleg hulyeseget tanulsz.

De hogy kapna meg ugyanazt? Ebben nem ertek egyet.

Nem érthetsz vele egyet, de én minden cégnél tucatjával láttam balfasz kollégákat, akik ugyanazt a pénzt kapták. Ha te ilyeneket nem látsz, akkor vagy nem veszed észre vagy valami nagyon különleges szerencséd volt.

Tegyuk fel, hogy Jozsival egyutt hegesztitek ugyanazt a PHP webshopot tiz eve. Te tanulsz kozben mondjuk k8s-t szabadidodben. Ezzel a tudassal megpalyazol egy masik allast, ahol mar van k8s (nalatok nincs), es masfelszer annyi fizut alkudsz ki magadnak.

Viszont a k8s kollégáknál ugyanúgy lesz egy csomó balfasz, plusz te, aki szabadidődben tanultad meg mondjuk rosszul és hiányosan, és nagyjából ugyanaz a pénz, mint a k8s csapat legjobb embereinek, akik mondjuk a cégnél munkaidőben tanulták meg, mert nem hobbikuk a munkájuk. Minden cégnél vannak balfaszok.

Ha maradtált volna Balfasz PHP Józsival, akkor is ugyanazt a pénzt kapnád 10 éven át, mint Balfasz PHP Józsi, holott te sokkal több energiát tettél bele.

Ha nem tudsz tanulassal elorejutni, akkor valoszinuleg hulyeseget tanulsz.

Vagy egyszerűen csak próbálod racionalizálni az elbaszott rengeteg időt. Tudod, én is rengeteg időt elbaszok, sőt, tartok előadásokat is rendszeresen abból a témából, ami időt elbaszok a hobbimra, csak nem alakul ki az a kényszerképzetem, hogy nekem ettől több pénzem lesz és végül órabérben megéri nekem az egész. Nem éri meg, csak mivel a hobbim is, leszarom.

Ertelmetlen, amit mondasz.

"Ha atmesz az uj ceghez, ugyanannyit kapsz, mint az ottaniak" - Hat igen baszki ez a lenyege a dolognak, hogy tobbet kapjak az uj feladatkorben, mintha nem tanultam volna uj dolgokat. Eddig a PHP-s balfaszok fizeteset kaptam, most a k8s-s balfaszok (jelentosen nagyobb) fizeteset kapom. Akkor a foglalkozas elerte a celjat, nem? :D

Azt hiszem, elmondtam mindent a temaban, amit lehetett. Mindenkinek azt javaslom, hogy inkabb tenyleg ne is probaljon fejlodni, nekem annyival konnyebb dolgom lesz. :)

Ertelmetlen, amit mondasz.

Mert nem akarod megérteni... :)

Hat igen baszki ez a lenyege a dolognak, hogy tobbet kapjak az uj feladatkorben, mintha nem tanultam volna uj dolgokat.

Viszont az se ér annyit, hogy folyton szabadidődben tanulj, a szabadidőd rovására. Majd egyszer megérted, ahogy azt is, hogy a pénz nem minden, nem tudok mást mondani, tényleg azt javaslom, hogy egyszer őszintén ülj le és nézd át, hogy mennyi időt basztál el erre és megérte-e végül. Itt nem heti 2-4-6 órás tanulásról beszélünk, mert az el kell férjen a 40 órában, hanem lényegesen többről heti 16-20 órákról a 40 órán felül: minden egyes munkakörödben 50-60 órát dolgoztál 40 órás fizetésért.

Majd egyszer megérted, ahogy azt is, hogy a pénz nem minden

Te szandekosan hagyod figyelmen kivul, amit tobbszor is leirtam, csak hogy be tudj meg iktatni nehany Coelho-idezetet, valamifele moralis felsobbrenduseget hazudva?

"(vagy egy jobb WLB munkahelyre, vagy egy sajat vallalkozasra, vagy akarmi, insert your own goals here)"
"(jobb korulmenyekre, stb., insert your own goals here)"
"objektiven merheto KPI-t, lehet ez fizetes, babzsakfotelek szama, akarmi"

Azér' nem mindegy hogy mit.
Ha a bank mocskát tolod 60 órán át 40 órás fizetésért az hülyeség. Ha szépet és jót csinálsz - és olyat amit szeretsz - legalább részben abba én is beletenném a plusz órát.

Önkéntesként is dolgozom, az is IT, az is munkaidőn túl van.
Saját "labort" is viszem, az is IT, az is munkaidőn túl van (legalább részben) viszont baromi jó. 

zászló, zászló, szív

Hogyne, de önkéntesként nem számolsz megtérülést... én is ingyen adok elő a legtöbb esetben, ingyen írok szakmai választ, satöbbi, de nem gondolom azt, hogy ez bizony rettentően meg fog térülni egyszer.

Az egész dolog onnan indult, hogy megéri 8 óra meló után napi 3 órát tanulni és márpedig legyen az embernek a hobbija a munkája és a munkája a hobbija, mert különben nem szakember, hanem kókler. Holott csak egy egészséges work-life egyensúlyt tart és a munkaidő végén egyszerűen vége van a munkának.

Ha nem fizetik ki, akkor valamit rosszul csináltál, rossz helyen vagy, esetleg nem a megfelelő dologba fektettél időt. Hiszen azért tanulsz pluszban, azért fektetsz be a privát idődből, hogy megtérüljön. A "munkaidőn kívül" azért raksz bele dolgokat, hogy előrébb tudj majd lépni, magasabb fizetést kapj a több tudásodért. Ez megtörténhet pozíción belül (tipikusan KKV), de megtörténhet úgy is, hogy dobbantasz, amikor már "nem fizetnek meg eléggé", és ahhoz képest többet tudsz. Nem olyan bonyolult ez.

Másfelől sok egyéb peremfeltétel kérdése is, hogy "munkaidőben" mennyire elvárható egy cégtől, hogy képezzen. Hiszen lehet olyan setup, hogy egy cég sokat fizet, de nem biztosít időkeretet a tanulásra, de mégis megéri neked privátban tanulni, hisz ld. a premisszát: sokat fizet. Lehet olyan is, hogy nem fizet annyira jól, viszont nem is hajt ki, és biztosít időt és keretet az önképzére: megintcsak rendben lehet, ha ez neked így ok. A rommá hajt és nem fizet elég jól az amúgy is felejtős, függetlenül az oktatási kerettől.

Tehát az önmagában, hogy munkaidőn kívül vagy belül tanulsz még nem értelmezhető rossznak vagy jónak, kérdés, hogy mi a többi körülmény.

Ha nem fizetik ki, akkor valamit rosszul csináltál, rossz helyen vagy, esetleg nem a megfelelő dologba fektettél időt.

Te összeszámoltad már például, hogy mennyi plusz időt fektettél a számítástechnikába? Akárcsak itt a hup-on... :D

Nem, de van egy benyomásom. Az hogy a hup-on ezeket irogatom, meg olvasgatom, az szórakoztat, meg tesztelem, hogy vajon mennyire lehet igazam. Ha mondasz egy jó érvet vagy cáfolatot, akkor megfontolom, hogy nincs.

 

Én úgy érzem, hogy elég jó arányban megtérült, amit eddig befektettem, de persze ne feledjük a Pareto elvet sem, meg hát tanultam én Silverlightot is. De akkor sem a tévedés a jellemző, nem ez a lényeg, ha mész előre, tévedni is fogsz. Az a kérdés, mit vonsz le a tévedéseidből, meg hogy korrigálsz. Összességében inkább sajnálom, hogy nem fektettem be még többet a saját időmből, még jobban megtérült volna. Szerintem az se túlzás, ha 20-30 évesen belerakja az ember a napi 10-12 órákat folyamatosan (8h munka + 2-4 extra mile), de ez csak az én véleményem, nem a kiégés a cél, nyilván kell emellé egy szent megszállottság, meg egy jó közeg is.

Azt hívják a pszichológiában racionalizálásnak. Az a nagy helyzet, hogy hiába tanulsz kurvasokat, ha alkalmazott vagy valahol, akkor soha nem fog megtérülni, nincs akkora szórás a fizetésekben, hogy megtérüljön... az, hogy esetleg (technical) lead lettél és ezért kapsz jóval nagyobb fizetést, az meg nem a szakmai kurvasok tanulásnak az eredménye általában. Ha meg céget csinálsz magad köré, akkor majd felveszel olyan szent megszállottakat, akik imádnak munkaidőn kívül tanulni és adsz nekik annyit, amennyit másoknak, a haszon meg a tied.

Azert nem mindegy, hogy mennyi ideje van megterulni a befektetesnek.

Par oranyi olvasgatas egy allasinterju elott szinte biztosan kifizetodo.

Sajat zsebbol kifizetni es vegigtolni egy MBA-t (>10milla + 2-3 ev napi 4-6 ora befektetett ido) mar nem trivialis.

Raadasul, ahogy irod, nem feltetlen a szuk technologiai tanulas a legkifizetodobb. De ez is erosen fugg az eletkortol, elkepzelt karrieruttol stb.

Par oranyi olvasgatas egy allasinterju elott szinte biztosan kifizetodo.

Itt nem pár órányi olvasgatásról van szó egy állásinterjú előtt, nem is heti 2-4 óra tanulásról, hanem napi 2-4 óra meló utáni tanulásról.

Raadasul, ahogy irod, nem feltetlen a szuk technologiai tanulas a legkifizetodobb. De ez is erosen fugg az eletkortol, elkepzelt karrieruttol stb.

Én csak az ellen keltem ki, hogy ne tartsuk normalitásnak, hogy 10-15-20 éven át heti 50-60 órákat töltsön mindenki a munkájával, mert ennyit kell tanulni a munkán felül. Azért a lófasznak is van vége.

Na, így senkiznek le hozzászólókat. Ezt idéztem és idáig jutottunk, hogy senki nem írta: "8 óra munka + 3 óra tanulás a szükséges" illetve, "abból lesz jó szakember aki tényleg hivatásként kezeli az adott szakmát és műveli hobbiból is". Mind a kettő mondás faszság, és szinte kizárólag olyanok emlegetik, akiknek a hobbijából nőtt ki egy iparág. Munkaidő az munkaidő, a jó szakember nem arról ismerszik meg, hogy munkaidő után órákat tanul és a munkája a hobbija is, hanem az, hogy jól dolgozik, az meg megy úgy is, hogy munkaidőben tanul.

Jó szakember lehet így valaki. Kiváló viszont nem. Senkit nem ismerek, akire fel tudok nézni, aki aki be tett volna bele lényegesen többet, mint a napi munkaidő, legalább egy hosszabb perióduson át. Akinek ez munkaidő meghosszabbítás, az csináljon mást. We are fucking nerds, ahogy a fejlettnyugati lead architectem mondja. Én egy héten minimum 8, inkább 10-12 órát reszelek a laboromban, és egy másodpercet nem sajnálok, amit ott töltöttem. Amit visszakérnék idő, azok a sorozatnézésre fordított órák száma, de már sok éve kiszálltam abból is. 

Az sem érdekel, hogy mennyit keres más, engem az érdekel, hogy annyit keressek, amennyit én fairnek tartok. 

Ha tartós rendszert építesz és okos csapatot nevelsz, akkor száz kiadásban sem érheti baj; ha csak a gépekre hagyatkozol, akkor egyszer jól jársz, máskor rosszul; de ha sem a rendszer nem bírja a terhet, sem a csapat nem tanul a hibákból, akkor minden egyes kiadás kockázat.

Szerintem ez életkor/életszakasz/tudásszint függő. 
Már én sem tolom annyit a tanulást mint mondjuk 20 éve.
Mondjuk egyéb elfoglaltságom is sokkal több (és többféle) lett mint 20 éve volt.

zászló, zászló, szív

Én is pontosan így csinálom. Csak nekem a hobby-m és a munkám között nincs éles átmenet. 

Ha tartós rendszert építesz és okos csapatot nevelsz, akkor száz kiadásban sem érheti baj; ha csak a gépekre hagyatkozol, akkor egyszer jól jársz, máskor rosszul; de ha sem a rendszer nem bírja a terhet, sem a csapat nem tanul a hibákból, akkor minden egyes kiadás kockázat.

Nem kell. Csak aztán jön Mr Elvesziamunkánkat, és nincs munka. A multik 2030-ra az irodai munka 40%-át akarják AI-al elvégeztetni. 

Ha tartós rendszert építesz és okos csapatot nevelsz, akkor száz kiadásban sem érheti baj; ha csak a gépekre hagyatkozol, akkor egyszer jól jársz, máskor rosszul; de ha sem a rendszer nem bírja a terhet, sem a csapat nem tanul a hibákból, akkor minden egyes kiadás kockázat.

Elmondom akkor lassan:

Ki lesz az értékesebb? Az a "gyökér idióta" aki hobbiból is fejleszt és nem kell tanfolyamra küldeni, nem kell beleerőltetni az új tudást, vagy az akinek a seggét kell tologatni, hogy ranuljá' má' valami újat?

Főleg ez a céges tanfolyam papíron tök jó, tapasztalataim alapján a tanfolyamok csak arra jók, hogy költse a cég a pénzt és le legyen írva, hogy ki lett használva az éves tanfolyás büdzsé.

 

Mellesleg ha magamtól tanulok újat, akkor azzal leszek versenyképesebb, mert nem csak abban a dobozban tudok mozogni ami a cégben kell, hisz nyilván a cég nem fog kitanítani olyan témában ami alapvetően épp nem a munkaköröm része.

nem kell minden nap órákat. Alapvetően ha hetente rászán az ember mondjuk 3-4 órát, már az is sokat számít.

Illetve ez nem klasszikus tanulás, inkább érdeklődés. Kipróbál az ember új dolgokat, új technológiákat.  Pl kis csíraként sokat játszogattam VM gépekkel, mert érdekelt meg segítette a fejlesztést. Később ugyanez volt a dockerrel, kubernetessel. 

Ha ez valakinek sima tanulásként jön le, akkor nincs benne annyira a szakmában, ő akkor tényleg csak kényszerből csinálja. Az nem is lesz jó szakember szerintem.

 

Egyébként lehet, hogy targoncásként is képes lennék munkaiőd után gyakorolgatni, hogy jobban menjen, csak épp lehet, hogy 1-2 hét plusz gyakorlás után tudnék mindent amit kell, azaz nem lenne több tanulni való.

nem kell minden nap órákat. Alapvetően ha hetente rászán az ember mondjuk 3-4 órát, már az is sokat számít.

Heti 3-4 órának bele kell férnie a heti 40 órába is... probléma megoldva.

Ha ez valakinek sima tanulásként jön le, akkor nincs benne annyira a szakmában, ő akkor tényleg csak kényszerből csinálja. Az nem is lesz jó szakember szerintem.

Továbbra se értem, hogy miért alapelvárásod az, hogy mindenkinek a hobbija legyen a szakmája és a szakmája legyen a hobbija. Ez egy véletlen szerencsés egybeesés keveseknél, de a normalitás az, hogy az ember a melóhelyén dolgozik és tanulja a szakmáját, aztán hazamegy és nem dolgozik és nem tanulja a szakmáját.

ez nem elvárás, hanem egy tény. Akinek a szakmája a hobbija, az sokkal versenyképesebb, sokkal jobban benne van. Ennyi.

Nyilván egy árufeltöltőnél ez nem fog menni. Bizonyos szakmáknál működik.

 

Az IT pont olyan dolog ami sokaknak a hobbija tud lenni. Ahogy nekem is. Ez van. Állítólag az IT-sok nagy része autista, ez meg is magyarázza.

ez nem elvárás, hanem egy tény. Akinek a szakmája a hobbija, az sokkal versenyképesebb, sokkal jobban benne van. Ennyi.

Attól még nem normális dolog, ha ez a helyzet. A napi 16 óra meló se volt normális az ipari forradalom idején, nyilván azt a melóst vették fel, aki vállalta a napi 16 óra melót.

Az IT pont olyan dolog ami sokaknak a hobbija tud lenni. Ahogy nekem is. Ez van. Állítólag az IT-sok nagy része autista, ez meg is magyarázza.

Ez egy selection bias, hogy azért, mert a hobbid, akkor mindenki másnak is a hobbija kell legyen. Nem normális dolog, hogy mindenkinek a hobbija kell legyen a munkája és fordítva.

Most a tényekkel ellenkezel.

Aki többet tanul, több időt tölt a szakmában == versenyképes

nem mondtam, hogy mindenki másnak is a hobbija KELL legyen, csak utána ugorj vissza az előző állításomra.

 

Arról lehetne vitázni, hogy szerinted normális e, hogy sokaknak a hobbija az IT.

Nem, ismerem a tényeket, de EZ NEM NORMÁLIS DOLOG. Nem várhatod el random munkakörben dolgozótól, hogy a munkája legyen a hobbija és munkaidő után is ezzel foglalkozzon. Ez egy szimpla szerencsés egybeesés a részedről, nem a normalitás része.

Nem várhatod el random munkakörben dolgozótól, hogy a munkája legyen a hobbija és munkaidő után is ezzel foglalkozzon

De hat nem is varja senki.

Annyit mondtunk csak, hogy elonyben van elonybe tud kerulni, aki proaktivan fejleszti magat. A vegeredmeny szempontjabol mindegy, hogy hobbinak tekinted-e a munkat. A belerakott energia szamit, nem az, hogy jol erzed-e magad kozben. Ha igen, az hosszu tavon jot tesz a mentalis egeszsegednek, de nem elofeltetel.

Csak próbálod úgy megfogalmazni

Jaj, persze, persze, nyilvan a foglmazasommal van a baj.

  1. Elonyben vannak-e a szakmajukban azok, akik hajlandoak onalloan kepezni magukat? Igen.
  2. Elvarom-e barkitol, hogy igy tegyen? Nem.*

* Olyan helyzet persze elofordulhat, hogy ha valasztani kell ket szolgaltato kozul (akar IT, akar orvos), akkor a jobbat valasztom.

Van olyan sebesz, aki konferenciakra jar (es ott csak este megy pialni, nem az eloadasok alatt!), szakirodalmat olvas, gyakorol a legmodernebb eszkozokkel, es van olyan, aki egy hentes geci, es csak azert nem lehet elvenni az engedelyet, mert igy is keves az orvos.

Lehet-e ezt másképp értelmezni, mint úgy, hogy aki sebész létére nem képzi magát munkaidőn kívül, azt ki kell baszni a picsába? Hm?

Arról lehetne vitázni, hogy szerinted normális e, hogy sokaknak a hobbija az IT.

Nem, ez egy alapjában hibás elképzelés/elvárás, hogy annak kell lennie, nem is érzem normálisnak, hogy egybevágó legyen. Lehet előnyös, ha az, de elvárás semmiképp sem. A munkaidő van arra, hogy a munkával foglakozzak (+készenlét), azon túl eredendően a családommal és a nem IT-ba tartozó hobbbijaimmal foglalkozom. Ha a munkáltató akarja, hogy értsek valami újdonsághoz, majd elküld tanfolyamra vagy ad egyéb lehetőséget _munkaidőben_, hogy megtanuljam.

> tegyél bele extra effortot munkaidőn kívül, hogy megtanuld alaposan

Ha ezt mondani kell, akkor az már rossz. Aki annyira szeret programozni, az megtalálja a módját magától is (open source, hobby projekt, tanulás, akármi). Aki képes 9-től 17-ig programozó lenni, ahhoz lenne pár kérdésem, hogy hogyan tudja ezt megcsinálni :).

A munkaidő meg egyébként is egy képlékeny dolog (kellene, hogy legyen). Ez nem egy blokkolós, futószalag mellett állós munka. Tarthat tovább, de akár kevesebb ideig is. Én mindig úgy állok hozzá, hogy a teljesítményemet fizessék meg, az időmet majd beosztom magamnak (ha meg majd úgy érzem, hogy túlhajszolnak, majd akkor élek a munkaszerződés meg a törvények adta lehetőségekkel, de addig köszi, ne szóljon bele senki).

Amikor pályakezdő voltam, valamelyik magyarul is megjelent programozásról szóló könyben olvastam, hogy 8 óra munka + 3 óra tanulás a szükséges belefektetendő idő. Ha nem is 3 órát, de heti minimum a 8-10 órát  mai napig tanulok.
Ez nem csak a programozásra igaz, már egy normálisabb 2nd level hálózatos/sysadmin is tanul, laborozik otthon. 

Ha tartós rendszert építesz és okos csapatot nevelsz, akkor száz kiadásban sem érheti baj; ha csak a gépekre hagyatkozol, akkor egyszer jól jársz, máskor rosszul; de ha sem a rendszer nem bírja a terhet, sem a csapat nem tanul a hibákból, akkor minden egyes kiadás kockázat.

már egy normálisabb 2nd level hálózatos/sysadmin is tanul, laborozik otthon

Ez akkor röhejes, ha dolgozik valami nagy cisco gold partnernek, és a munkahelye semmi EFFEKTIVET nem tud (akar) nyújtani támogatást a tanuláshoz (pl. eszközt a munka lepróbálásához, mielőtt élesben okozna fuckup-ot)