- carlcolt blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hozzászólások
A nem kapitalista oktatásra tudsz mondani sikeres példát? Vagy legalább definiáld a sikeres részt, nem bukást.
Ha nem válaszolnék kommentben, hát küldj privátot!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A kapitalista oktatas: privat iskolak. Kulon private school es public school. Gazdag gyerekek jarnak egy helyre, szegenyek egy masikra. Nem, ez nem egy sima szegregacio, nem egy sima "iranyitoszam problema", annal joval tobb. A private school tandija a minimalber masfelszereserol indul egyetlen gyerekre, es nem tehetseg alapjan valasztodik, hogy ki milyen intezmenybe kerul.
Ahol ez igy mukodik: USA, UK. Nem egyik naprol a masikra lett ilyen, hanem tobbszaz ev kapitalizmusanak az eredmenye.
Mivel a lakossag gyerekeinek <10%-anak van igy eselye jo minosegu (naluk ez == fizetos) oktatast kapni, rengeteg tehetseg kiaknazatlan marad. Kovetkezmeny: agyelszivasi strategia epult fel mar evtizedekkel ezelott is, melynek celpontjai a kommunista es posztkommunista orszagok: ahol legalabb anyagi tekintetben teljesult az eselyegyenloseg, es a legjobb eredmeny alapjan kerultek be gyerekek a legjobb iskolakba "ingyen" (messzebre utazas koltsegeben volt csak kulonbseg, nem a minimalber masfelszereseben tandijra). Kommunista oktatasban legalabb 5x annyi tehetseges gyereket felfedeznek. Hogy aztan Nyugaton, ahol ezt nem sikerult felfedezni, "megszerezzek agyelszivassal".
Szerintem ez egy megbukott oktatasi strategia. Ahogy a pesti fizetos iskolak is szerintem teves irany. A gazdagok gyerekei igenis talalkozzanak a tehetseges szegeny szarmazasu gyerekekkel, es azok problemaival. Azzal egyetertek, hogy aki csak fuggonyt felgyujtani jar be az iskolaba, azt szegregaljak. De a tehetseges es legalabb picit tanulni akarasra nevelt/nevelheto gyereknek a legtobb nyugati orszag kapitalista oktatasban nincs eselye sajna.
A masik felet, a kommunista elelmiszergazdalkodas bukasat meg szerintem senkinek nem kell magyaraznom: (Eszak Korea, Sztalin Szovjetunioja, Magyar tervgazdalkodas hazugsagai, Mao Cetung Kinaja, stb.). Elelmiszergazdalkodas tekinteteben vagy kapitalista jellegu "jutalmazas" van, vagy ehezes.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ginsberg teorémája
- Nem nyerhetsz.
- Nem érhetsz el döntetlent.
- Még a játékból sem szállhatsz ki.
Ginsberg-teoréma Freeman-féle kommentárja
Mindazok a jelentősebb filozófiák, amelyek megpróbálják értelmesnek feltüntetni az életet, a Ginsberg-teoréma valamelyik részletének tagadásán alapulnak.
- A kapitalizmus arra a feltételezésre épül, hogy nyerni is lehet.
- A szocializmus arra a feltételezésre épül, hogy döntetlent is el lehet érni.
- A miszticizmus arra a feltételezésre épül, hogy ki lehet szállni a játékból.
:)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem a medias Murphy-torvenyek a kedvenceim. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni