Mark Shuttleworth nem zárja ki az Ubuntu KDE-re váltását

Címkék

Egy, az LWN fizetős szekciójában megjelent interjúban a riporter azt a kérdést tette fel a Mark Shuttleworth-nek, az Ubuntu atyjának, hogy elképzelhetőnek tartaná-e, hogy egy nap GNOME-ról KDE-re váltson az Ubuntu projekt, ha a GNOME körül nagyobb szabadalmi problémák adódnának. Az interjú készítője itt a GNOME és Mono, a Mono és a Microsoft kapcsolatára célzott.

"Ha a GNOME szabadalmi problémája túl naggyá válna, lehet hogy egy nap KDE-re váltana?"

"Úgy gondolom, hogy nagyon egészséges, hogy több desktop platformunk is van, és hogy mindegyikük elkötelezett a szabad szoftver irányában, és forrásai az innovációnak, inspirációnak és a versenynek. Leginkább a kiadási ciklusokhoz való hozzáállása miatt választottuk a GNOME-ot, és azért mert 2004-ben igazán erősen elkötelezett volt a használhatóság (usability) irányába.

Azóta a KDE szintén fő szempontként kezeli a használhatósággal kapcsolatos elgondolást és azóta csináltak néhány igazán érdekes dolgot a technológiai fronton." - Majd hozzátette, hogy figyelemmel kíséri a KDE-t, otthon futtatja, hogy képben legyen, hogy hogyan és merre tart. "Szeretem a vetélkedést. Lehet. Jó, hogy van választás."

Az interjú nem előfizetőknek június 12-től lesz elérhető.

Hozzászólások

Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy az Ubuntut átnevezik Gubuntura, a Kubuntut meg Ubuntura? Bár igaz, hogy most a KDE-s változatba fáziskéséssel érkeznek a feature-ök, ez mondjuk megfordulna.

Hát én nem örülnék neki, mert a KDE4 Kubuntus kiadása nagyon gáz volt. Lehet, hogy maga a KDE4 jó, de a sok hiba miatt az összes Kubuntu lemezem hirtelen a kuka gyomrában találta magát. Azon felül szinte minden megoldás, ami érdekel meg van GTK alatt, kevergetni a QT-vel meg nem túl kedves számomra. De majd látjuk mit hoz a jövő. Talán a KDE4 is kiforrja magát. Az is ciki, hogy a KDE3-al kellett kiegészíteni, mert nagyon kevés program van még QT4 alatt.
------------------------------------

Si vis pacem, para bellum!
Ha békét akarsz, készülj a háborúra!

A Vista önmagában is ciki, kár azt részeire bontani. :)
A QT4 már nem mai gyerek, a KDE4 fejlesztése se tegnapelőtt kezdődött el. Aki felelőségteljesen gondolkodik, halad a korral. Legalább béta fázisban lökhettek volna valamit. Azt ugyan hallottam, hogy a QT4 alá teljesen újra kell írni mindent, de van egy kompatibilitási üzemmódja a gyors átállás miatt. Mivel nem vagyok egy programozó típus, ezért erről nincsenek személyes tapasztalataim.
------------------------------------

Si vis pacem, para bellum!
Ha békét akarsz, készülj a háborúra!

Szerencsére nem kell újraírni mindent, akkor elég sokára lennénk KDE 4 alkalmazások. Jó esetben gyorsan megvan, rosszabb esetben kell vele vacakolni, de kevesebbet, mint a teljes újraírással. (Ez alól talán a kicker volt kivétel.) Az alkalmazások azért érkeznek lassan, mert sok programba új funkciókat raknak (és ezért egy részét újraírják) amik kihasználják a Qt 4 lehetőségeit, a kisebb programokra pedig kevés munkaidő jut.

Utánaolvashatnál, ahelyett, hogy csípőből visszatámadsz.
Az ubuntu server 5 évig támogatott, abban nincs se KDE, se Gnome.
Az Ubuntu és a Kubuntu desktop egyaránt 3 évig támogatott.
Ezekre mind van LTS.
Van egy ún. Kubuntu KDE 4 Remix, amit a Canonical nem támogat, arra csak közösségi támogatás van.
https://wiki.kubuntu.org/HardyHeron/RC/Kubuntu

Nem támadok, tényt közlök, mert amit írsz, az nem felel meg a valóságnak. A szerver kiadásra 5 év, az Ubuntu (GNOME 2.22) kiadásra 3 év, a Kubuntu (KDE 3.5.9) kiadásra 18 hónap, azaz másfél év támogatást nyújt a Canonical. Tehát a Kubuntu Hardy nem LTS. A Kubuntu-KDE4 kiadásra egyáltalán nem nyújt hivatalos támogatást.

Referencia: https://lists.ubuntu.com/archives/kubuntu-devel/2007-December/002066.ht…
És magyarul a hupon: http://hup.hu/node/48575
"A jelenleg 6.06-os kiadást futtató Kubuntu felhasználóknak lehetőségük lesz frissíteni majd a 8.04-re úgy, hogy maradjanak a KDE 3.5 desktop környezet mellett. Erre a rendszerre 18 hónapnyi támogatást kapjanak."

Tudod meddig voltak gtk+1-es programok mindenhol? Az xmms még mindig azt használja (már jó néhány disztró kidobta.) Mplayer csomag is elég későn váltott.
Nekem se tetszett a kde4 amikor próbáltam, de Shuttleworth se a mostani, meg a következő hanem egy jövőbeni kiadásról beszélt. A nemsokára megjelenő 4.1 is jó részben a portolásokról szól. (tudom, hogy más fontos is van benne)

Remélem a CDket veszélyes hulladék mivoltának megfelelően kezeled! (vagy újraírhatót.)

Software is like sex, it's better with a penguin. :D (r)(tm)(c) آكوش

A mostani KDE4-es kiadás (mivel nem támogatott) csak amolyan próba, kicsit szélesebb körben használják így talán a KDE-t -> több infó fut be. Ezt a KDE csapat is előre megmondta, hogy a 4.0.0 != KDE4, mert csomó progi, kiegészítő nem lett portolva. 4.1-et nézegetve már egész használható lesz egyedül (3-as széria nélkül) is, egyedül a KOffice-t és az Amarok-ot féltem, hogy összegányolt valamit dobnak ki, csak hogy mehessen a 4.1-el. Illetve háth K3B (vagy K4B?) és digiKam, de azok teljesen függetlenek a KDE fejlesztésétől.

Amúgy létezik egy gtk-qt-engine nevű progi, amivel ugyan olyan jól néznek ki a GTK-s alkalmazások KDE-n mint Gnome alatt, csak egyenlőre még hadilábon áll a 4.4-es Qt-val. Fordítva nem tudok viszont ilyenről.

Nem erre gondolok.

Láttam egy screenshotot, amin valami qt-s alkalmazás (talán a QtDesigner) az ubuntu sárgás témáját vette fel, és úgy futott. És nem kamufotó volt, abban biztos vagyok.

Aki ráismer, az szóljon, mert nem tartom kizártnak, hogy itt olvastam a hupon.

Szerk: megvan, azt hiszem ő lesz az.

Én nem (csak) a kinézet miatt nem szeretem a kavarodást. Bár az is igaz, hogy KDE alatt jobb GNOME -ra írt programot futtatni, mint fordítva. A KDE alkalmazások minden alkalommal indítják a démonaikat, ami sok ideig tart. Erre az XFCE alatt láttam elegáns megoldást, ami az XFCE indulásakor indítja a KDE démonjait.

------------------------------------

Si vis pacem, para bellum!
Ha békét akarsz, készülj a háborúra!

Kubuntu 8.04 KDE3-al települ. Az ubuntu-specifikus GUI eszközök (pl. nyomtatókezelő) nagy része már python-Qt4 frontenddel fut, de maga a KDE4 csak extraként telepíthető, a CD-n nincs is rajta, nem szerves része a rendszernek.
Átmeneti időszak van, Qt3 és Qt4 is szükséges a rendszeren (egyre több külső program, pl. skype, smplayer már utóbbit használja - a KDE eszközök nagy része portolva van vagy folyamatban, 4.1-re lesz kész, a 4.0 csak stabil API az alkalmazásportoláshoz, tehát nem neked készült).

A CD-idet nem kellett volna kidobnod, először nem ártott volna megnézni mi van rajtuk ;)

Hálisten váltottam Xfce-re és vissza sem térek onnan :)

Nem is hallottam róla, hogy az M$ a Mono-n keresztül hátba támadja a GNOME-ot.
Érdekes... Jó nagy amforák.

He-he he-he-he. És ha a Linux körül tör ki, akkor Windowsra váltunk :)
Mi lenne, ha...

Kum Gábor
---
www.kumgabor.hu

akkor majd unununium os. az egy kernel nélküli operációs rendszer. a nokernel rendszerekre talán még nem jegyzett be szabadalmat a Ms. :)
mondjuk kár, hogy megdöglött a fejlesztése, de ha már kernelt sem lehet majd szabadon fejleszteni, újraindul a unununium fejlesztése, utolsó lehetőségként. :D
van hup wiki cikk is róla.

Épp ma heréltem az Ubuntut, az F-spot-on kívül semmi nem dependelt mono libekre. Ha választani kéne, én inkább a mono-t raknám át medibuntuba és kész.
--
the tide is turning

lehet, hogy inkább java irányába kellene gondolkodni. persze európában nincs softpatent, de a gyakorlatban eddig nem volt olyan jelentős project, ami ezt kihasználta volna. ha ez a szabadalmi probléma nem csak teoretikus okoskodás, akkor igen álnok volt a Ms a .net nyíltságának hangoztatásakor. sőt kérdésessé válik, egyáltalán volt e értelme a mono fejlesztésének.

A Java irányában csak a Sun gondolkodik, mert segít nekik eladni a brutál teljesítményű szervereiket - amik a JVM futtatásához kellenek. :))

--
Sokan nincsenek tudatában annak, / hogy egyszer mindenki meghal. / Akik ráébrednek erre, / azonnal abbahagyják az ellenségeskedést.

éppen ma gondolkodtam rajta hogy KDE-re váltsak, mert sok QT-s programot használok és szerintem szebb is.
Csak az a baj, hogy eddig akárhányszor KDE-hez nyúltam, szívás lett a vége... ha az lenne a főverzió, engem könnyű lenne rávenni hogy szeressem.
Azért kicsit még várjunk azzal a KDE4 stabilitással...

-----------------------------
Ubuntu 8.04

Eddig KDE-t használtam amióta Linux fut desktopomon (debian woody óta), de most a Hardy-nál döntöttem úgy, hogy a KDE3-al szakítok és KDE4-et kezdek használni. Meg is állapítottam 1,5 hónap használat után hogy KDE4 sok tekintetben jelenlegi állapotában használhatatlan munkakörnyezetnek (legalábbis számomra), így átváltottam Gnome-ra. Érdekes KDE4-el szemben Gnome-on a compiz is működik némi játék után (bugos az ATI Mobility 9000-es).

Gnome negatív tapasztalat:
- ha beállítom hogy mentse el a kilépés állapotát akkor elvárnám, hogy mindaz ami nyitva volt ugyan úgy újranyíljon, de pl a terminál ablak 3 tabbal nem nyílik újra... újra csitogatni kell a füleket... (igazából azt szeretem amikor 3 normál fül 3 sudo root fül van és a root fül más háttérszínű kde3 konsole-nál ez működött)
- Network Manager amikor nagy nehezen beleszenvedtem a Bluetooth Dialup Networkot (gyárilag hibás a chat script... de lehet hogy a ppp peer is) (3g-s telefonomon keresztül), akkor sem volt hajlandó a VPN fület aktívvá tenni... olyan mintha nem is lenne internet kapcsolat. (akár wifi akár lan on csatlakozok a network manager ikont vált, ha ok majd a VPN-nél aktivvá válik a vpn kapcsolat és fel is lehet építeni.). Lehet ezt majd bugreportolom....hátha...

KDE4
- konsolja visszalépés számomra, nem lehet a lapokat ide oda mozgatni gyorsbillentyűvel és ott sem nyílik vissza a tab ha úgy kapcsoltam ki a gépet (csak a konsole indul el tab nélkül).
- bluetooth kezelés valami eszméletlen bugos (gondolom mert csak a KDE3-nak a kbluetooth-át lehet használni ami többször fagyi mint nem. Minden esetre nem értem, hogy miért nem megy amikor a Solid-ban lehet állítgatni valamit vele kapcsolatban állítani.

Meg is állapítottam 1,5 hónap használat után hogy KDE4 sok tekintetben jelenlegi állapotában használhatatlan munkakörnyezetnek (legalábbis számomra), így átváltottam Gnome-ra.

Gondolom a te figyelmedet is elkerülte az a bejelentés, hogy a KDE 4.0 még nem végfelhasználásra szánt változat, és nem fogod tudni kiváltani vele a KDE3-at. Persze aki write-only módban van, plusz orrbaszájba frissít, az így jár ;)

(nem csak neked szól, hanem minden "jajj a KDE4 semmire se jó" sírórívónak)

olvastam, reménykedtem... nem jött be... már nem akartam visszaálni kde3.x-re mert úgyis előbb utóbb 4.x lesz a végleges.... így már régóta gondolkodtam hogy gnome-t teszek fel. Minden esetre segített ebben a döntésben, hogy a KDE-es kubuntu kevésbé van támogatva nincs annyira kitesztelve nem annyira kompakt, mint a Gnome-os ubuntu.

Amúgy meg rájöttem, hogy nekem mindegy KDE vagy Gnome, csak használható legyen (ha stable-nek hívják akkor legyen is stable, ne csak zárójeles apróbetűs rész legyen, hogy nem ajánlják).

Bármilyen izgalmas dolog is a mono, én mindig bizalmatlan voltam vele. Az MS technológiából mindig az MS-nek válik haszna, legyen az bárhogy implementálva, mert terjeszti a technológiát, amit nyilván ők tudnak legjobban szállítani (mert sajátjuk), és képesek a szoftverszabadalmak miatt zsarolni a szabad változatot.
Ez a java esetében nincs így, és bizony villámgyorsan bele kellene húzni az opensource világban a java terjesztésébe (a mono helyett, nem a natív megoldások helyett). Sajnos a java a desktop világban eléggé gyenge (mind elterjedtségben, mind teljesítményben) a .net/mono -hoz képest (mutasson bárki linux disztrókban (vagy pl. gnome-ban, kde-ben, gtk-val, vagy qt-val integrálva?) jó és elterjedt java-s desktop programot. Alig, max 3-4 db., míg mono-s már most jóval több).
Ezt kellene behozni. Talán most már egy ideje van lehetőség, amióta a Sun elkötelezte magát az opensource irányába.