A Ximian Connector nyílt forrású lesz (május 14-től)

Címkék

Újabb lépés a vállalati környezet meghódítása felé, köszönhetően a Novell-nek.

A Novell ma bejelentette, hogy a Ximian Connector szoftverét nyílt forrásúvá teszi. A licence GPL lesz.

A Ximian Connector egy egyedülálló kliens szoftver, melynek segítségével a Linux és Unix felhasználók egy hatékonyan használható Microsoft Exchange Server klienshez juthatnak. Ha a Ximian Connector-t telepítjük, a Ximian Evolution PIM (Personal Information Manager) mint egy Exchange kliens működik, mellyel a felhasználók elolvashatják leveleiket, kezelhetik személyes naptárjukat, olvashatják a public folder-eket, csoport munkát végezhetnek, központi címjegyzéket használhatnak, és elérhetnek minden olyan szolgáltatást amelyet egy Exchange szerver általában biztosít.A Novell bejelentése szerint a Ximian Connector az Evolution 2.0-ba már integrálva lesz. Addig is letölthető lesz a Ximian Connector az Evolution 1.4 verzióihoz. A Ximian Evolution 2.0 az év harmadik negyedévében fog megjelenni, mint a Novell (SuSE) Linux Desktop része.

A Ximian Connector forráskódja megtalálható lesz az ftp.ximian.com. A Ximian Connector az Evolution 1.4-hez letölthető innen május 14-től.

A Connector-ról működés közbeni képernyőképeket találsz itt.

A Novell sajtóbejelentése itt.

Hozzászólások

Ez igazan nagyszeru, de mikor tudom kivaltani az Exchange szervert egy linuxos GPL szoftverrel? :)

ez állat. már csak 1 nyílt forrású exchange kompatibilis program kellene...

üdv

gaboro

Nezd ahol koltenek arra, hogy vesznek egy olyan virusirtot, amelyiknek van Exchange pluginje, akkor nincsenek fergeik sem. Szamos helyen uzemeltetek Exchange szervert, es nincs vele gond. Foglalkozni kell vele, es neha kell ra kolteni. De aki az MS iranyba indul el az ezt tudja, es legtobbszor el is fogadja.

Ez a hozzászólásod szerintem kicsit elkésett (mondjuk egy hónapot és 11 napot). :-)

Szerintem az MS legjobb terméke az egér. Az összes többiben találtam legalább egy olyan hibát, ami pont abban a funkcionalitásában korlátozza, amiért megvennéd.

Ezt kifejthetned melyebben. Szamtalan nagy cegnek epitettem mar MS SQL szervert, Exchange szervert, amelyek a mai napig kifogastalanul mukodnek. Van olyan amelyik windows NT-n 4-5 eve megy szinte kikapcsolas nelkul, csak a patchelesek idejere van leallitva. Engem nem korlatoz semmi, mert en nem veszem meg, de ahogy latom az ugyfelek nagy reszet sem korlatozza, mert a cegunk OS eladanak 97%-at az MS termekek teszik ki. Szoval nem ertem mirol beszelsz.

Ez egy igen fontos hir. Ez, es a CrossOver 3.0 lehetove fogja tenni, hogy munkaidom nagy reszeben is Linuxot hasznaljak. Ez terveim szerint nagymertekben javitani fogja a produktivitasomat.

Udv,

kisg

Egyetertek azzal, hogy leteznek kivalo MS termekek, a problemat abban latom, hogy az MS platform sok komponenset csak valamilyen virusirtoval egyutt lehet hasznalni (kilens es szerver oldalon is), ami semmikeppen nem hatekony megoldas, mert:

- mi van, ha nem idoben frissul a virusirto adatbazisa (tudom, tobbfele irtot kell parhuzamosan hasznalni - megtobb eroforras-igeny)

- olyan funkciok zabaljak a rendszer eroforrasait (memoria, I/O), amelyek nem a rendszer eredeti funkciojat hivatottak szolgalni, kezd az IT abba az iranyba menni, hogy tobbet koltunk vedelemre, mint az alapfunkciora

Abban nem nyitnek vitat, hogy miert sebezhetoek az MS termekek, szerintem letezik az MS haza tajan az a szaktudas, amivel vedettebbe tudnak tenni a rendszereiket.

En ugy veszem eszre, hogy a virusirtas mar nem csak a Windows platformok problemaja, hiszen sok helyen mar a Windows szerverek ele kotott Linux, Unix(-szeru) gepeken megkezdodik a virusirtas, tartalomszures, junkmail szures. Neked hiaba fut a virusirto mondjuk Linuxon, akkor sem lesz virus def adatbazisod elobb. Nyilvan az uj virusok ellen nehez felkeszultnek lenni. Szoval tokmindegy hogy neked Exchange vagy mondjuk Sendmail, Postfix vagy Exim a mailszervered, a virusirtasrol mar minden esetben gondoskodni kell (imho).

Ezert kar lenne az Exchage szervert okolni, hiszen amig az Exchange szerveredig eljut a virus, adott esetben mar keresztul mehetett akar tobb Unix szerveren is, ahol megfoghato lett volna a virus.

Uj virus ellen kb. annyi eselyed van vedekezni, mint mondjuk egy Linuxos tavoli root exploit ellen, ha nincs mondjuk a full disclosure listan (vanilla kernel eseten) bejelentve. Azaz semmi. Ezt is el kell fogadni. Nem egy Linux szervert tortek fel az elmult idoben...

>olyan funkciok zabaljak a rendszer eroforrasait (memoria, I/O), amelyek nem a rendszer eredeti funkciojat hivatottak szolgalni, kezd az IT abba az iranyba menni, hogy tobbet koltunk vedelemre, mint az alapfunkciora

Vedelemre mindig kolteni kell. A lakasodra is veszel zarat, a kocsidba is teszel riasztot. Ilyen vilagban elunk. Egyebkent a Unix vilagban azt hiszed nem koltenek a biztonsagra? Tudod mennyibe kerul mondjuk egy penzes solarisos tuzfal? Vagy egy jo ids vagy honeypot?

>szerintem letezik az MS haza tajan az a szaktudas, amivel vedettebbe tudnak tenni a rendszereiket.

Biztos lehetsz benne. A windows hibak nagy resze kikuszobolheto, csak mas a windowsos rendszergazdak hozzaallasa a dologhoz. Errol volt egy jo tanulmany. Az alap okok:

- A windows kezdetben egy felhasznalos volt

- A UNIX mar elbol multiuser volt

- a dos (amibol a windows lett) nem volt felkeszitve az elejen a halozatos mukodesre

- a unixok az internettel egy idosek, szinte egyutt szulettek, mar eleve igy fejlodtek, ebbol a szempontbol tobb evtized az elonyuk

Latszik a kulonbseg ugye? A windowsos rendszergazdak az utobbi evekben szembesultek azzal a tennyel, hogy a rendszeruket vedeni is kellene. Es most mar egyre komolyabban gondoljak ok is.

>En ugy veszem eszre, hogy a virusirtas mar nem csak a Windows platformok problemaja, hiszen sok helyen mar a Windows szerverek ele kotott Linux, Unix(-szeru) gepeken megkezdodik a virusirtas, tartalomszures, junkmail szures. Neked hiaba fut a virusirto mondjuk Linuxon, akkor sem lesz virus def adatbazisod elobb. Nyilvan az uj virusok ellen nehez felkeszultnek lenni. Szoval tokmindegy hogy neked Exchange vagy mondjuk Sendmail, Postfix vagy Exim a mailszervered, a virusirtasrol mar minden esetben gondoskodni kell (imho).

Ez igy igaz, a Windows-os halozat ele kotott barmilyen szerveren hasonlo, vagy legalabbis osszemerheto mertekben kell vedelemre kolteni. De a koltsegek itt is MS-eredetuek (desktop, halozat) - tudom, erre azt lehet mondani, hogyha a halozat full Linux/BSD/UNIX lenne, tehat halozati es desktop oldalon teljesen kivalthato lenne a Windows, akkor tobb virus irodna ezekre a rendszerekre, a tervezesuk miatt azonban ugy gondolom, megis jobbak lennenek az eselyek a vedelmre, illetve kedvezobbek a koltsegek (TCO), valamint hatekonyabb lenne az eroforras-kihasznaltsag.

Abban bizhatunk, hogy az MS haza tajan tenyleg pozitiv folyamatok zajlanak.

Rendszergazda szempontbol pedig ma mar barmilyen rendszer eseten naprakesznek kell lenni.

No, de tenyleg nem celom vitat szitani, akinek van tapasztalata MS es nem MS rendszerek uzemelteteseben egyarant, az ugyis tudja, hogy mi a helyzet.

A hirre is reagalva: sok bolcsesseget a Novell-nek a tovabbiakban is a jo dontesek meghozasara. Az csak jo, ha egy adott feladatra tobb megoldas adhato.

> Biztos lehetsz benne. A windows hibak nagy resze kikuszobolheto,

> csak mas a windowsos rendszergazdak hozzaallasa a dologhoz.

> Errol volt egy jo tanulmany. Az alap okok:

Azt kihagytad a szamitasbol, hogy _nagyon_ sok helyen a windows -os "rendszergazda" istenigazabol egy windows klienshez _valamicsket_ erto emberke, aki a sajat munkaja mellett kezelgeti a rendszert, kisebb/nagyobb sikerrel...

Foleg kisebb...