Gentoo vs. Mandrake

Címkék

Ebben az évben már volt egy hasonló összehasonlítás a Gentoo és a Mandake között. Akkor harmadik operációs rendszerként szerepelt még a Debian is. Akkor az volt a teszt fő kérdése, hogy érdemes-e optimalizálni a disztribciókat.

Most ismét készült egy benchmark a Gentoo és a Mandrake között. Ez a két terjesztés köztudottan CPU-ra optimalizált csomagokat állít elő. Jose Alberto Suarez Lopez a HispaLinux 2003 rendezvényen tartott egy bemutatót, amelyen a Gentoo Linux 1.4 "load-time" teljesítményét demonstrálta. Hogy a kapott értékek összevethetőek legyenek más Linux terjesztéssel is, a Mandrake Linux 9.1-et használta viszonyítási alapként. A Mandrake-ben a binárisok "pre-linkeltek" voltak (olvasd el, hogy mit is jelent a "pre-link" fogalom a Gentoo Prelinking Guide-ban, lényege, hogy a dinamikusan linkelt alkalmazások (pl. a KDE stuffok) akár 50%-kal is gyorsabban indulhatnak el, ha a "pre-linking" engedélyezve van) a gyorsabb indulás érdekében. A Gentoo-ban nem volt a "pre-linked" bináris alapértelmezetten.A teszteket elvégezték a két rendszer között "pre-linkelt" és nem "pre-linkelt" binárisokkal is. Az eredmények a Gentoo-t hozták ki győztesnek a Mandrake-kel szemben. A tesztben a Mozilla, NetBeans és Kmail alkalmazások szerepeltek.

A Mozilla például kétszer olyan gyorsan indult Gentoo-n, mint Mandrake-n. Az eredményeket megtalálod itt..

Hozzászólások

Szerintem nem erdemes lecserelned a debiant (legalabbis Mandrake-re biztosan nem). A 8.0-as tapasztalataim szerint ugyanazon a hardveren, ahol a kdm nem vart a debian eseten a usernev es a jelszo kozt, a Mandrake 2 masodperces szunetet tartott :)

fene tudja, egy-egy terjesztésnek maga a linux de még a gnu cuccok is kis szeletét teszik ki. egy yast-os suse teljesen más hozzáállást igényel és szoktat meg az emberrel mint egy gentoo például. és nem csak a csomagkezelést vagy más szemmel látható dolgot értek ezalatt, hanem a mentalitást, amivel a problémákat megközelíted. bizonyos értelemben szerintem egy gentoo vagy egy debian több rokonságot mutat az aixszal, mint pl. a mandrake-kel.

az összehasonlító teszteknek amúgy szerintem semmi értelme

Ezzel csak egy van van. A Linux szemlelet kezdetektol olyan volt, hogy "hozd ki a gepedbol a leheto legtobbet".

Ezzel megkerdojelezed azt is, hogy erdemes-e CPU-ra optimalizalni, vagy esetleg erdemes-e a FreeBSD buildworld-ot csinalni (az egesz rendszert CPU-ra optimalizaltan leforditani)