A SCO válasza az IBM újabb keresetére

Címkék

Ahogy arról szombaton írtam, az IBM keresetet nyújtott be a SCO ellen, mert állítása szerint a SCO megsértette az IBM szerzői jogait.

Ma a SCO egy sajtóbejelentést adott ki a keresettel kapcsolatban. A bejelentést megtalálod itt.

Hozzászólások

Azt hiszem, ez elég jó precedens értékű per lesz, affelől, hogy a GPL mennyire állja meg a helyét az amerikai jogrendben, és hogy milyen jó licenszet sikerült Stallmannak alkottatnia a jogászaival 20 éve.

Ha nyer az IBM, akkor tényleg, az OS közösség nyer!

Na mar megint azzal jon a SCO, hogy a GPL nem ervenyes - dehogynem, minden szerzodes ervenyes ha egyszer mind a ket fel elfogadja - es a kodhoz mashogyan nem juthatott hozza a SCO csak ha elfogadta.

A GPL-nek van egy olyan passzusa, ami kimondja, hogy ha te nem vagy hajlandó ezeket elfogadni, és a GPL-ben foglaltaknak megfelelően pl. továbbadni a jogokat, akkor minden a GPL által rád ruházott jogod elveszik. Magyarul:

Ha pl. nem adod át a forrást, akkor már illegális szoftverhasználó leszel, nem használhatod, nem módosíthatod, és egyáltalán semmit sem csinálhatsz a GPL-es programmal, mert nincs semmi olyan rendelkezés, ami ezt számodra lehetővé tenné!

Röviden, ahhoz hogy a GPL által nyújtott jogosultságaid meglegyenek, ahhoz neked is be kell tarts a GPL-t. (Nem csak jogokat, de kötelezettségeket is ró rád!)

A hosszan elhúzódó csúrcsavarással kapcsolatban igazad lehet, mentségemre szóljon, hogy én egy naív jóhiszemű hacker vagyok :-)

> Ha pl. nem adod át a forrást, akkor már illegális szoftverhasználó leszel, nem használhatod, nem módosíthatod, és egyáltalán semmit sem csinálhatsz a GPL-es programmal, mert nincs semmi olyan rendelkezés, ami ezt számodra lehetővé tenné!

Ofkoz, ez csak a kereskedelmi felhasznalasra vonatkozik. Ha nem arulod a termeket, hanem csak sajat magad hsznalod fel, akkor nem vagy koteles kiadni a sajat, modositott forraskodod. Ugye jol tudom?

>mert ami Amerikaban van hulyesegi szint, arra is latok lehetoseget, hogy a "szabad szoftver" mint fogalom veszelyesse lesz nyilvanitva, mert pl nem vonatkoztathatoak ra mondjuk export tilalmak bizonyos orsagokba ahova az USA pl nem szeretne eljuttatni technologiat. Ha meg igy lesz, akkor KOMOLY gond lesz, mert akkor nem a GPL-el van csak gond, hanem ugy altalaban a szabad szoftverek joga kerul veszelybe, pedig imho demokratikus joga mindenkinek hogy irjon software-t es terjessze, legyen szo most BSD, GPL vagy akarmilyen hasonlo licenszrol

Mennek a fejlesztok Del-Amerikaba, ahogy Alan Cox megjosolta azt majd egy evvel ezelott

>Es akkor mar csak hab a tortan hogy jon a DCMA (remelem jol irtam ;-)

Nem rosszul irtad ;-) DMCA - Digital Millennium Copyright Act

igen, ez az ügy nagyon nehezen értelmezhető az USA jogrendje és méginkább a jog mögé bújtatott kőkemény önös érdekek nélkül.

kedvesem egy pár fő ski amcsi cégnél dolgozik, absz. nem sok köze van a számítástechnikához a munkahelyüknek, de most a gépvásárláskor az volt a fő szempont: minden amerikai legyen. ezért vettek ibm gépeket (irigylem érte őket, a fene vigye el...), és minden linuxos érvelés ellenére kiadtak 7 fő+szerverre több mint 2 milkát, hogy m$ cuccokat vegyenek.

na ha egy ilyen kis cégnek ez az álláspontja, akkor valószínűleg nem túlzok, ha pl. azt mondom, az m$ piaci monopóliuma kezd "amerikai nemzegazdaság és nemzetbizonsági érdekké" válni. ha nem is hivatalosan, de egy csomó cégvezető szemében.

politikát ide nem keverve tehát az USA sajátosságai igen komoly fenyegetést jelentenek a szabad szoftverekre (is).

feleségednek igaza van, ezért pl. az m$ szerű eulák nem is érvényesek a magyar jogban, a fogyasztóvédelem szerint papíron kellene ilyen-olyan garanciát adni

más kérdés, és ez már roppant offtopik, hogy mivel az eulás szutymókat nem veszed meg, csak használati jogot kapsz, hogyan lehet ellopni? (ti. ígyse-úgyse lehet tuulajdonolni)

na mind1, jobb ha leszállok a témáról, mert sokszor azt hiszem, a jogászokat egy új bolygó fölfedezése céljából ki kéne lőni az űrbe, aztán ott marhatnák egymást, hogy az űrhajó területén milyen jog érvényes ;-)))

A GPL akkor lép be a képbe, ha az általad módosított programot kiadod a kezedből, továbbadod másnak. Ebben az esetben mellékelned kell a forrást is, vagy fel kell ajánlanod, hogy kérésre odaadod, külön díjazás nélkül (nem számít díjnak az adathordozó ára).

> Amennyire tudom, a jogrendeken ativelo szerzodesek eseteben az a szokasos eljaras, hogy ha egyes pontok "inkompatibilisek" az adott orszag jogrendjevel, akkor _azok_a_pontok_ az adott orszag teruleten nem tekintendok ervenyesnek. Csak attol, hogy valamelyik reszet esetleg nem lehetne maradektalanul atvinni, az egesz nem kerul a kukaba.

Amennyire en tudom, olyan, hogy jogrendeken ativelo szerzodes nincs. Ha az a szerzodes nemzetkozi, akkor meg kell felelnie a szerzodo feleknel ervenyben levo jogrendszerrel. Amennyiben ez allamkozi szerzodes, akkor azt torvenyileg kell ratifikalni.

> Ha mondjuk ajandekozol egy haverod feleves kisgyerekenek egy foszlos-bolyhos kismacit, amit a gyerek rovid uton szajaba vesz, a felet lenyeli, es majd megfullad tole, akkor a szulok joggal perelnek be nemi karteritesre: a nyilvanvalo gondatlansagodra nem mentseg a "dehat ingyen adtam" meg az "ajandek lonak ne nezd a fogat".

Ez azert kicsit masabb... Ettol nemigazan halhat meg senki, nem torik el a keze, stb...