Váltás Ubuntu-ról.

Fórumok

Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni hogy melyik másik disztró-ra érdemes váltani.Ajánlották nekem az Arch-ot de még kezdő vagyok.A Debian-t a régi csomagok és a ritka vagy nem támogatott hardverek miatt ez sem lett jó.A Mint-et probáltam de összemomlott az első frissítés után.Ubuntu van jelenleg de tisztábam vagyok vele hogy elöbb-utobb valami miatt összeomlik.Tudnátok -e egy jó disztrót ajánlani?(Manjaro-n és az OpenSUSE-n elgondolkottam)
A konfig:
Intel Core 2 Duo E4600 2,40GHZ 2CPU
Thinkcentre M57e alaplap
AMD Radeon HD5450 1GB DX11
160GB WD HDD SATA
2GB DDR2 ram.

Hozzászólások

Szakmailag meg tudod indokolni?
Az, hogy ebből fogják csinálni az RH-t, nem jelenti azt, hogy a fél világ unstable programja benne van. A csomagok frissek, de stable ágból. Az RH7 pl. a Fedora 19 kibővített változata, ergo akkor az RH7 ugyanúgy egy kiszúrás?
Fedoram van évek óta, kutya bajom vele, semmi kiszúrás nincs benne...

Látom, makacsul tartja magát az a hülyeség, hogy a Fedora a Red Hat béta tesztje. A Fedora stabil csomagokból épül fel. Olyan van, hogy egy-egy új technológia a régivel párhuzamosan megjelenik, de a régi a default, csak lehetőség van kipróbálni az újat, mert van már csomag az utóbbiból. Példa a dnf. Fedora 21-re volt már dnf, de yum volt a default, az ajánlott; csak Fedora 22-ben lett alapértelmezett csomagkezelő a dnf.

Az igaz, hogy a Red Hat a Fedorából lesz kialakítva, hiszen látszik, mit hogyan fogadnak a felhasználók, mi mennyire válik be. Ez viszont nem béta teszt, inkább emberi tényező, tapasztalatszerzés.

Nekem határozottan jó tapasztalataim vannak Fedorával. Nem csak saját gépen, hanem azokén is, akiknek telepítettem.

Nem mondom, volt, amikor szívtam vele. Például Broadcom wireless-hez sokat kellett túrnom a netet, míg sikerült olyan firmware-t találnom, amelyik stabil az adott hardware-en a mai új kernelekkel. Viszont ez nem disztribúciótól függ. A hardware, kernel, firmware háromszögben keresendő a megoldás, legyen bármilyen disztribúcióról szó.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Fedora has its own beta cycle and has some issues fixed by contributors who include Red Hat staff. However, its quick and nonconservative release cycle means it might not be suitable for some users. Fedora is somewhat a test-bed for RedHat,[citation needed] allowing them to beta test their new features before they get included in Red Hat Enterprise Linux. Since the release of Fedora, Red Hat has no longer made binary versions of its commercial product available free-of-charge.

Forrás: Wikipedia

Illetve a Fedora oldaláról:

- Red Hat Enterprise Linux (RHEL) is derived from Fedora every few years.
- Fedora has rapid releases, a short life-cycle, and a lot of new code.
The first item means that Red Hat uses Fedora as a platform to promote the development of new technology, some of which might end up in Red Hat Enterprise Linux, and be inherited by other derivative distributions.

Forrás: Fedora myths

Az, hogy a Fedora stabil(nak mondott) csomagokból épül fel, még nem zárja ki, hogy a RHEL test-bedje legyen - ahogy azt ők maguk is elismerik.

Ubuntu > Linuxmint valtas volt nemregiben nalam, nem bantam meg.

Mennyire vagy nyitott arra, hogy ha valami szétesik, akkor magad rakd össze? Manjaro-t ennek függvényében ajánlom.

Lehet megprobálom még 1-szer a Mint-et de most XCFE-el.Mert nálam a Cinnamon omlott össze.Manjaro-t az nem szívesen probálnám ki.Mert akkor a Wiki-t az elég sokszor el kell majd olvasnom de nem is ezzel van a gond hanem a roling release miatt.Mert nincsenek tesztelve a csomagok.Fedora-t azt mindenképpen kiprobálom.

Én legutóbb debiant tettem fel.
Ha valamiből frissebb verzió kell, felrakom a szoftver repójából vagy fordítok magamnak.
Lehet, hogy megöregedtem, de már nem vágyok meglepetésre.

Fuszenecker Róbert

Slackware64, kulonosen ha kezdo vagy.
Telepites pofon egyszeru, hasznalat szintugy.
Ha nagyon elbatortalanodnal, tegyel fel egy webmint hogy segitsen a rendszer beallitasokban.

A Cent OS-ről mi a véleményetek?Meg ér az is egy probát?

Lehet, valamit rosszul csináltam, de szenvedtem tőle. Talán Xfce nem volt triviális. Lehet, hogy megtaláltam a csomagokat, csak elavultak voltak, amit Fedorában már rég kijavítottak. Vannak olyan bugok, amelyek nem programozói hibák. Például időjárás jelző applet honnan vegye az infót? Licenszelési okokból nem működik, ami eddig működött. Ha nem nyúlnak bele a kódba, akkor ezentúl nem fog működni.

Ezen felül CentOS-sel ugyanaz a gondom, mint Debian-nal: öregek a csomagok, olyan dolgok jelentenek problémát, amely már rég megoldott Fedorában. Lehet, hogy nem bug, csak funkcionalitás. Hiányzik valami, ami az újabb csomagban létezik.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

még kezdő vagyok, ... de tisztábam vagyok vele hogy elöbb-utobb valami miatt összeomlik

Mondjuk nem ártana leírni, miért vagy ennyire biztos benne... Még mielőtt ideér locsemege, és alaposan kikérdez...

Ha elégedett vagy az Ubuntuval, használd azt. Legyen biztonsági mentés, azt' kész.

Ilyen gyenge gépen én Puppyt próbálnék, de csak azért, mert amikor régebben egy régi gépen kipróbáltam, megfelelőnek találtam, más könnyített disztrót meg nem ismerek.

:)

Ne hülyéskedj már, kolléganőm 10 éves laptopjára Fedora 21 x86_64-et raktam XFCE-vel, már upgrade-eltem Fedora 22-re, 1.5 GiB RAM, 80 GB HDD van benne, megy hibátlanul. Lehet böngészni, zenét hallgatni, YouTube videót HTML5-ben full screenen nézni, képeket nézegetni, levelezni, szóval a szokásos desktop feladatokat intézni. Megcsináltam, hogy automatikusan frissítse magát az oprendszer, erről értesítést is küldjön.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Azért arra kíváncsi vagyok, hogy a felhasználód mit mondana a teljesítményről, amikor az internetről gyűjt anyagot (legyen három böngészőlap konstans nyitva, és másik háromban változzon a tartalom a keresgélés okán), amit valamilyen WYSIWYG szövegszerkesztőbe visz be, és közben képeket is szerkeszt/készít az irományához, és a YouTube-os lejátszási listája szól az egyik böngészőlapról, a másik lapon meg a Facebook van nyitva, és háttérben (vagy a böngészőben) fut a levelező és valamilyen IM-kliens... Igen, amíg csak a böngésző fut, elég lehet 1,5 GB RAM, de amint a gépet használni is szeretné, már kevés. Tudom, hogy ma már nem használják a gépet, csak böngészgetnek, de ha mégis használni akarnák, ennyi memóriával _az elterjedt/közismert felhasználói szoftverekkel_ nem lenne egy leányálom.

:)

Ezt magam is tudom, sovány az a 1.5 GB RAM, de érdemes tudni, amikor a kezembe adta, hogy csináljak vele valamit, van rajta egy szétzilált XP, akkor 512 MB RAM volt a gépben. Én vetettem bele még 1 GB-ot, aztán felhúztam rá a Fedorát. :) Ja, meg természetesen van swap tömörítve.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ez csak is az én véleményem.

Ha egyszerre 3 oldalról gyűjtesz adatot, és ezt még értelmesen szerkeszteni is akarod, akkor a YouTub-os lejátszási listát nem hallgatod, csak valami fura késztetést érzel, hogy hangzavar vegyen körül.
Vagy ha valóban hallgatod, akkor meg amit összeollózol a böngészőoldalakból az lesz egy zagyvaság. (jó példa erre a legtöbb híroldalon megjelenő cikk, ami véleményem szerint hasonló körülmények között születhet.)
A Facebook, és IM-kliens állandó nyitva tartása meg korunk népbetegsége, mikor az emberekbe beleszuggerálták, belenevelték, hogy az már nem is ember, vagy legalábbis nem tartozik az élők sorába, aki nem elérhető folyamatosan, vagy egy eseményre, hírre nem reagál a megjelenését követő 3-ik percig.
Mintha bármin is változtatna, hogy egy megtörtént, bekövetkezett esemény tetszik e vagy sem. :)
Aztán ez szüli az olyanokat, mikor fiatalok öngyilkosok lesznek mert nem tetszett a másiknak amit írtam, megosztottam, nem kaptam elég "Like"-ot, stb.

Aki így használja a számítógépét annak nem több RAM kell, hanem valami más. :)

De még egyszer mondom, hogy ez a személyes véleményem, és elnézést kérek, ha nem szorosan a témáról szól.

A témára reagálva.
Ha attól fél hogy összeomlik, én a Debiant javasolnám.
Ez a "legfrissebb" hajszolása egy 2-3 éves gépen számomra kicsit olyan mintha Trabantba akarnánk LCD kijelzős navigációt építeni. Valahogy, nem való oda.

Annyira fontos volt elmondanod ezt, ahogy a Facebookon azoknak [azt], akiknek nem RAM kell... Ha jól sejtem, a hozzászólásoddal egy dimenziókaput nyitottál meg, melyen át szörnyek* lépnek a világunkba, és aranyos** kiscicákat ragadnak el.

 * relatív, lehet, hogy csak facebookozók
** igazán nagyon aranyos!

:)

Menj még egy kört a Minttel, de a 2GB RAM miatt inkább az Xfce-t, vagy a MATE editiont.
De egyébiránt ha tetszett az Ubuntu, miért nem maradsz annál, csak váltasz mondjuk Xubuntura, vagy Ubuntu MATE-ra?

CB RIP

Azért szeretnék váltani mert pár hibát találtam benne.A másik pedig a kiváncsiság.:)Mert újat azt szívesen kiprobálok.
Fedora az igéretesnek tűnik.Mindenképpen kiprobálom.De a Slax sem rossz.Mint XFCE-t is kiprobálom ha lesz rá lehetőségem ami valószínű.Köszönöm szépen a segítséget!Majd megírom ide hogy végül melyik lett jó.:)

"Azért szeretnék váltani mert pár hibát találtam benne."

Jaj.
szerk: úgy értem, ha gondod van, mondjad, valószínűleg segít majd valaki. De a másik disztró legjobb esetben is csak máshogy hibás, úgyhogy a legjobb amit tehetsz, hogy megtanulod megoldani a komoly problémákat, a többivel meg együtt élni.
___
Arany János: Grammatika versben

elnézést hogy 2xszer írtam le.A lassú net nem jelenítette meg.

szerintem ne tökölj a magukat emberközeli meg könnyen kezelhető és hasonló ökörségeket hirdető distrókkal, válaszd az arch-ot és meg fogod szeretni.

Én lassan már két éve archot használok a céges gépen, a windows specifikus toolokhoz van virtualboxban windows fent. Java fejlesztés a fő profil.

===============================================================================
// Hocus Pocus, grab the focus
winSetFocus(...)

http://c2.com/cgi/wiki?FunnyThingsSeenInSourceCodeAndDocumentation

Fedora +1, MATE v XFCE-szel.
Kevesebb a gond vele, mint az ubuntuval, ha közben valami extrára vágysz, rendszerint találni hozzá megoldást, igaz jellemzően parancssoros moegoldásban (ctrl+c & v) említik az idevonatkozó tárolók és csomagok bevonását, de ennek van annyi előnye, hogy nem kényszerít apróságokért gigantikus guik teljesen fölösleges indítgatására.

(Az igaz, hogy egyelőre némi lemaradásban még 19-est használok 22 helyett, de lassanként utánanézek a fixált nfs mount systemd alatti büzemelésének, mert a 20 óta fstabból nem csatolódik bootoláskor)

Nálam hasonló gépen linux mint mate van...simán teszi a dolgát, testrezsabható, szép stb....másrészt mindig kacérkodtam arch -al, először arch alapú grafikus telepítőseket probáltam laptopjaimon - manjaro nyagyon bejött,arch+manjaro dokumentáció megoldás mindenre, segítőkész fórum stb...a másik az Antergos...grafikus telepítője gázos kissé (legalábbis nálam leállt vagy kétszer, régebbi verziót használta openboxal az simábban feltelepült)de amikor felment egy régi hp laptopra utána mint a karikacsapás...most gnome3+ i3wm-mel tökéletes....

DDR2 lesz az a DDR3. Szerezz bele még kettőt és utána kb. lazán fog menni az alapértelmezett Ubuntu asztal is.
Ha mégse jó a Unity, akkor első körben kipróbálnám az összes Ubuntu változatot, hátha azok nem fognak "előbb - utóbb valami miatt" összeomlani. :) Aztán ha mégis zavar hogy Ubuntu, lehet célirányosabban nézelődni.

És persze RAM-teszt sem árt. Engem épp a saját gépemen ért meglepetés, miután összeomlott a Firefox, md5sum hibás volt a csomag. Kiderült, megbetegedett a RAM-om. Teszteltem más gépben is, ugyanazon a címen talált hibát a teszt. Kicserélték garanciában a memóriát.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Hahó!

Az Ubuntu-családban van még lehetőség az ilyen paraméterekkel rendelkező gépre szvsz:
Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu-Mate.

Azokat már kipróbáltad?

Az is érdekelne, hogy az Ubunturól miért gondolod, hogy biztosan össze fog omlani? Az STS (Short Time Supprt) vagy LTS (Long Time Support) ágat használod? A Linux Mint-ből melyik változatot használtad? Ott mi volt az összeomlás oka, azt sikerült kiderítened?

G.
============================================
"Share what you know. Learn what you don't."

Igen a Lubuntu-t.De az nem volt masszív.Driver-t azt csak live modban talált.Feltelepítéskor a szoftverközpont üres volt.Drivert azt nem talált.A Xubuntu-t probáltam/probálom jelenleg.Talán ezek közül a legkevesebb bug van benne.Driver-t talált,rendesen müködik.LTS-t használok.Nálam nem voltak stabilak az Ubuntu alapúak.Mert 1 frissítés után elpatkoltak.
Linux Mint-ből a 17.1 Cinnamon-t használtam.Jött 1 frissítés csomag, másnap bekapcsoláskor semmit nem engedélyezett,fekete az asztal,akadozott,nem volt internet,terminált se tudta megnyitni.Összemolott a Cinnamon.Az oka valószínűleg 1 megtört alkamazás vagy lib.A megoldásra nem jöttem rá.De utána megprobáltam még 1x-szer.Ujratelepítettem,a "/home" és a "/swaps" maradt a rendszert töröltem és újra telepítettem.Újra inditottam.Beléptem a Firefox-ba és még 1x-szer összeomlott.Ugyan úgy ahogy a frissítés útán.Ezután tettem fel ideiglenesen a Lubuntu-t.

WD hdd szerintem a legjobb úgy hogy azzal nincs probléma.Ha ram hibás lenne be sem kapcsolna.A táppal sincs probléma mert akkor sípolna.A VGA még 1 éves sincs szerintem azzal sincs gond.Processzor az minőségi.:)
Nem tudom mi lehet a probléma.Lehet nem egy Linux barát hardware.(Az odalán az OEM matrica.:D)

Jaj, ez fájt! :(

Az ellentmondásra utaltak. Azt írtad, a hardware-rel nincs probléma, de a hűtés nincs rendben. Ez utóbbi viszont azt jelenti, hogy a hardware-rel probléma van. Ezen felül:

WD hdd szerintem a legjobb úgy hogy azzal nincs probléma.

Tehát, ha ismert, színvonalas gyártótól származik a termék, a konkrét darabbal nem lehet probléma?

Ha ram hibás lenne be sem kapcsolna.

Wtf? Miért nem? Ha van egy hibás bited, ugyanolyan valószínűséggel írod a RAM-ot, 4 GiB memória esetén 2.5e-10 valószínűséggel találod el a hibás byte-ot. Lehet, észre sem veszed, mert nem kerül foglalásra a terület, illetve igen, de lényegtelen a tartalom a működés szempontjából. Például egy képben lesz egy pixelnyi hibád.

A táppal sincs probléma mert akkor sípolna.

Mi sípolna? Ha például az alaplapon a CPU core feszültségét előállító kis feszültségű, de igen nagy áramú táp elkói kiszáradtak, a táp zajos, elfogy a CPU statikus zajtartaléka, akkor mi sípol?

A VGA még 1 éves sincs szerintem azzal sincs gond.

Szerintem meg örökké élni fogok. Tegnap éltem, ma is élek, extrapolálok a jövőre. :P

Processzor az minőségi.

A Mercedes is az, de szerintem mégis van olyan, hogy javítani kell. Jut eszembe:

https://www.youtube.com/watch?v=L1krPBVZsoc#t=1m27s

A videó ebből a szempontból 1:27-től 3:27-ig érdekes.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Manjaro-t ajánlom. Debian -> Mint -> Manjaro volt a sor és ez a rendszer amivel tökéletesen meg vagyok elégedve. Gyors teszi a dolgát és nem kellett beleásnom a lelkivilágába magam mert minden működik reszelgetés nélkül.

Figy, szerintem a hardverrel nem stimmel valami. Én más sok éve használok Ubuntu-t desktopnak, szar gépen, jó gépen egyaránt. Jelenleg nagyon erős vasam van, Core 2, 4GB RAM-al :) Mondjuk nekem E8400, ami azért jóval erősebb, mint az E4600.

Ubuntut használván fagyás nagyon nagyon ritkán fordult elő, és szinte mindig a hardver volt a ludas. Legutóbbi alkalommal kiderült, hogy a 3.16-os kernelben levő aszinkron sleep-et nem bírja az öreg JMicron PATA vezérlő, így azt ki kellett kapcsolnom, de ez az egész csak sleep-ből visszajövet történt, és csak az Utopic kernelével. Legutoljára, mikor csak úgy "előbb utóbb összeomlott", kiderült, hogy a RAM és az alaplap nem szeretik egymást. Nem volt rossz egyik sem, Memtest 2 napig futott és nem mutatott semmit, de miután kicseréltem a tuning ramot normálra, azóta semmi baj. A tuning RAM egy hozzávaló alaplapban azóta is vígan működik.

Ha a hardver szar, minden disztribúció fagyni fog. Az ATI videokártya sem előny, jobban járnál egy NVidia-val.

Azaz: ha nem akarsz linuxot tanulni, csak használni, akkor Ubuntu. Ha nem a produktivitás számít, hanem tanulni akarod, akkor Arch. Vagy valami Slack.

Ha 2G RAM-od van, akkor mindenképp 32 bites OS-t rakjál fel (takarékosabb a RAM-al), és lehetőleg valami könnyebb ablakkezelőt (azaz Unity és Gnome3 helyett inkább XFCE vagy ilyesmi). Én Gnome3 Classic-ot használok (ez úgy néz ki, mint egy Gnome2), és csak azért bővítettem a RAM-ot 2-ről 4G-re, mert a 3. böngésző után (Firefox,Chromium,Opera egyszerre) és sok megnyitott tab mellett már elkezdett swap-elni.

Miért omlana össze az Ubuntu, ezt honnan vetted?

Ha rám hallgatsz, nem hallgatsz senkire :) megnézed a distrowatchon a disztrókat, van jó rendezés "népszerűség" szerint, elolvasod, hogy melyiknek mi a filozófiája, és amelyik tetszik feltelepíted. Én van, hogy évente 4-5x is lecserélem épp az aktuális kedvemnek megfelelően. Sok vesztenivalód nincs amúgy, bár nekem az imént említett állandó változtatás miatt van jól bejáratott folyamat, de kb 30 perc lecserélnem a rendszert, úgy, hogy utánna mindenem ugyanúgy van mint telepítés előtt, mehet a munka mg a szórakozás.

-
Konténerezett Hadoop és Cassandra cluster konfigurálása - harmadik rész

Számomra a Solus project ígéretesnek tűnik.

https://solus-project.com/
https://plus.google.com/+Solus-Project/posts

Tetszik,hogy nem meglévő rendszerekre építkeztek (debian->ubuntu->), hanem teljesen az alapoktól csinálják. Persze, ennek megfelelően, a csomagválaszték kissé szűkös, de ezen dolgoznak gőzerővel. Nekem bejön a felület (budgie), ami leginkább egy egyszerű, mai modern gnome2-re hasonlít.:https://solus-project.com/budgie/ Csomagkezelője az eopkg, ami korábban pisi volt.
Állításuk szerint hamarosan kint lesz a végleges. Napi iso-k az oldalukról letölthetők.

> de tisztábam vagyok vele hogy elöbb-utobb valami miatt összeomlik
Nem kéne ezt kinyomozni, hogy mégis miért?
Lehet akár hardveres hiba is a háttérben...

Ez egy véget nem érő téma. Próbáld ki azt amit szeretnél,ha van rá időd, engergiád. Nyilván mindenki azt fogja írni, amit használ és kitapasztalt és működik. Mivel sokan vagyunk, ezért sokan sokfélét fognak írni. Nyilván van egy vezető disztribúció lista, ezeket vagy megfogadod vagy nem.
Ha nincs időd próbálgatni, akkor is javasolt azzal próbálkozni amit kiszemeltél magadnak, de ez már pszichológia....

--
RGeri77
Fedora Ambassador, játékmester ;-)

manjaro az jó, mert ugye többet tesztelik a csomagokat... de ez a security update-ekre is igaz. mármint hogy azok is késnek... "Ignoring Security For Stability".

nekem az ütötte ki a biztosítékot vele, hogy a nyomtatómat nem tudtam belőni vele... ami arch-al egyből ment.